Elektriğe 1 Ekim'den itibaren yüzde 10 zam geliyor

EPDK, elektrik fiyatlarını dağıtım şirketlerinin talebi üzerine artırdı. 1 Ekim'de konutta yüzde 9.68, sanayide ise yüzde 9.85'lik artış yapılacak

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin talepleri üzerine fiyatı yaklaşık yüzde 10 oranında artırdı. Vatandaş ve sanayici 1 Ekim’den itibaren elektriği zamlı tüketecek.
EPDK, elektrik tarifelerini dün düzenlediği Kurul toplantısında tekrar belirlendi. Buna göre, 1 Ekim’den itibaren sanayi elektriğinin fiyatı kilovatsaatte (KWH) yüzde 9.85, konut elektriğinin fiyatı yüzde 9.68, ticarethanelerin elektriği ise yüzde 9.97 oranında artırıldı.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Elektrik Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (TEDAŞ) sattığı elektriğin kilovat saat fiyatını yüzde 21.08 oranında artırma talebini EPDK onaylamış, bunun ardından dağıtım şirketlerinden bunu tüketiciye nasıl yansıtacaklarına ilişkin yeni tarife istemişti. 20 dağıtım şirketi satış fiyatı talebi ve bilançolarını EPDK’ya iletirken, Kurul elektrik borsası olarak bilinen Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nden alınan elektriğin maliyeti gibi unsurları gözden geçirerek, vatandaşa ve sanayiciye uygulaması gereken yeni fiyat tarifesini belirledi. 

KİT bilançosunu düzeltme operasyonu 
Elektrik fiyatında zam yapılmasında enerji KİT’lerinin borç sarmalı etkili oldu. Geçtiğimiz yıl enerji kaynaklarından doğalgaz, elektrik ve kömürde maliyet bazlı fiyatlandırmaya geçilmesinin ardından enerji KİT’lerinin en ufak bir maliyet artışı fiyatlara yansır hale geldi. Bu kapsamda elektrikte yılda dört kez maliyetleri göz önünde bulundurularak tarife belirleniyor. 

Doğalgazda artış olmadı
Elektriğin yüzde 50’sinin üretim kaynağı olan doğalgaz fiyatında son dönemde artış olmadı. Ancak elektrik fiyatındaki artışta TETAŞ’ın nisan ayında birim fiyatında artış yapması gerekirken, yapılmadı. Maliyet baskısı altında bulunan TETAŞ’ın bilançosu döviz kurlarının da artış göstermesi ile altüst oldu. Ayrıca, Hazine Müsteşarlığı enerji KİT’lerine koyduğu kârlılık hedefi bulunuyor. Bu nedenle enerji KİT’leri dönem sonunda açık vermemek için borç sarmalını düzenleme yerine faturayı vatandaşa ve sanayiciye kesmeyi tercih ediyor.
Bu arada Hazine Müsteşarlığı ve enerji KİT’leri arasında bu borç sarmalını düzenlemek ve kurumların Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye olan borçlarını yeniden yapılandırmak için bir komisyon kuruldu. (Radikal)