Elektriğe Dünya desteği

Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesindeki bürokrasi açmazını Dünya Bankası çözecek. Özelleştirme ihalelerine büyük yabancı yatırımcıların da girmesini isteyen Dünya Bankası enerji heyeti 30 Ocak pazar günü Ankara'ya gelecek.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesindeki bürokrasi açmazını Dünya Bankası çözecek. Özelleştirme ihalelerine büyük yabancı yatırımcıların da girmesini isteyen Dünya Bankası enerji heyeti 30 Ocak pazar günü Ankara'ya gelecek. Özelleştirmeye taraf olan kamu kurumları ile görüşecek olan heyet temaslarının sonunda bir rapor hazırlayarak Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunacak. Dağıtım özelleştirilmesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kayıp-kaçak oranının da düşürülmesini sağlayacak. Kayıp-kaçağın azaltılması tüketiciye 'ucuz elektrik' olarak yansıyacak.
Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Enerji Strateji Belgesi'ne göre Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) dağıtım bölgeleri şeklinde özelleştirmesinin mart ayında başlaması gerekiyor. Ancak uzun süredir Enerji Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), TEDAŞ ve Danıştay arasında süren görüşmelerde dağıtım bölgelerinin özelleştirme yöntemi ile ilgili anlaşma sağlanamadı. Daha önceki Danıştay'ın iptal kararlarını hatırlatan ÖİB, dağıtım bölgelerinin işletme hakkı devri yöntemini benimsiyor.
Mülkiyet TEDAŞ'ta
Bu modele göre, belirlenen dağıtım bölgelerinde ayrı ayrı şirketler kurulacak. Daha sonra, bu şirketlerin hisseleri blok satışla özel sektöre devredilecek. Ancak ÖİB modelinde mülkiyet TEDAŞ'ta kalacak. Böylelikle, ihaleyi alan şirketlerin her türlü yatırım ve finansman kararlarının TEDAŞ tarafından onaylanması gerekecek.
TEDAŞ'ın özelleştirme çalışmalarında başından bu yana mülkiyet satışını öneren ve 30 Ocak'ta Ankara'ya bir heyet gönderen Dünya Bankası, yabancı sermayenin özelleştirme ihalelerine girmesi için 'mülkiyet satışı'nın yöntem olarak belirlenmesini istiyor. Mülkiyet satışı olursa, özel şirketler yatırım ve finansman kararlarında TEDAŞ'a bağımlı olmaktan kurtulacak. Dünya Bankası heyeti, Ankara'da hem hukuksal durum hakkında bilgi alacak hem de mülkiyet satışının yapılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri kurumlarla görüşecek. Temaslarının sonunda heyetin bir rapor hazırlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunması bekleniyor.
20 bölge özelleşecek
Enerji Strateji Belgesi'ne göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 21 dağıtım bölgesi oluşturmuştu. 1. bölge; Diyarbakır, Mardin, Siirt, Urfa, Batman, Şırnak; İkinci bölge; Bitlis, Hakkari, Muş, Van; 3. bölge; Ağrı, Erzincan, Erzurum, Kars, Bayburt, Ardahan, Iğdır; 4. bölge; Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon; 5. bölge; Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli; 6. bölge; Sivas, Tokat, Yozgat; 7. bölge; Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, 8. bölge; Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman; 9. bölge; Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu; 10. bölge; Antalya, Burdur, Isparta; 11. bölge; İzmir, Manisa; 12. bölge; Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova; 13. bölge; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ; 14. bölge; İstanbul Anadolu Yakası; 15. bölge; Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli; 16. bölge; Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak; 17. bölge; İstanbul Avrupa Yakası; 18. bölge; Kayseri; 19. bölge; Aydın, Denizli, Muğla; 20. bölge; Adıyaman, Kahramanmaraş; 21. bölge; Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop'tan oluşuyor. Kayseri'de mevcut bir şirket olduğu için söz konusu il dışındaki diğer 20 bölgede önce şirketlerin kuruluşu yapılacak.
5 yıl tek tip tarife
Elektrik dağıtımının özel sektöre devredilmesi Enerji Bakanlığı'nın en büyük sorunlarından biri olan kayıp-kaçak oranlarını etkileyecek. Dağıtım bölgelerinin sahibi olan şirket kayıp-kaçak oranının düşürülmesi için çalışacak. Kayık-kaçak oranlarının aşağı çekilmesi fiyatı etkileyecek.
Kaçak oranı azaldıkça aboneler 'ucuz elektrik' kullanmaya başlayacak. Ancak Enerji Bakanlığı, illerdeki farklı kayıp-kaçak oranları nedeniyle, önümüzdeki 5 yıl süresince ulusal tarife (tek tip tarife) uygulanmasını planlıyor.