Elektriğe yeni yılda yüzde 1.32 zam sırada doğalgaz var

Elektriğe yeni yılda yüzde 1.32 zam sırada doğalgaz var
Elektriğe yeni yılda yüzde 1.32 zam sırada doğalgaz var

Yılbaşından itibaren elektriğe konutlarda yüzde 1.32, sanayide ise yüzde 1.23 zam yapıldı.

ANKARA - Elektriğe 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 1.32, sanayide ise yüzde 1.23 oranında zam yapıldı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) dün yaptığı toplantıda, abonelere yansıyacak perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek karara bağladı. Karara göre, 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı, kilovat saatte yüzde 0.86 oranında artırıldı.
EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, vergi fon ve paylar hariç açıklanan yeni elektrik tarifelerinin, Maliyet Bazlı Fiyatlandırma sisteminin usul ve esaslarına göre, 20 elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılan tarife başvuruları çerçevesinde, dağıtım şirketlerinin enerji alış fiyatları ile şebeke maliyetlerindeki değişimlere göre yeniden belirlendiği ifade edildi. Buna göre, yılbaşından geçerli olmak üzere, konut elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 1.32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1.23 oranında artırıldı. Orta gerilim (OG) sanayinde kullanılan elektriğin kilovat saat fiyatında ise yüzde 0.66 indirim yapılarak 18.556 kuruştan 18.434 kuruşa indirildi.

Doğalgaza en az yüzde 5 zam göründü
Doğalgaza zammın ilk sinyalini veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, oran açıklamaktan kaçınsa da, Botaş’ın ocak ayı için yüzde 5, şubat ayı içinse en az yüzde 10 oranında zam talebinde bulunduğu öğrenildi. 2008’de yapılan zamların ardından 2009 yılında doğalgaz fiyatlarında yüzde 38 oranında indirim yapıldı. Ancak yeni yılla birlikte bu durumun değişmesi, zamların başlaması bekleniyor. Zammın ilk sinyalini de Enerji Bakanı Taner Yıldız verdi. Yıldız şöyle dedi: “Gazın zamlanması konusunda hem petrol fiyatlarının nem de döviz fiyatlarının etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Bu açıdan önümüzdeki günlerde rakam ortaya çıkar. Ocak ayına kadar zam yapılmadı, ‘doğalgaza ocakta mı zam yapılacak, şubata mı zam yapılacak’ diye soruluyor. Gereği neyse o yapılacaktır.”
Yıldız, zammın oranının CHP lideri Deniz Baykal’ın iddia ettiği gibi yüzde 50 oranında olmayacağını kesin bir dille ifade etti ancak orana ilişkin rakam vermekten de kaçındı. Zamların ocak ve şubat aylarının ilk haftaları içinde açıklanması bekleniyor. Gaza bu yıl beş kez zam, iki kez de indirim yapıldı. Ocak ve haziranda yüzde 7.4, ağustosta yüzde 16.88, ekimde yüzde 4.55 ve kasımda yüzde 22.5 arttı. Şubatta yüzde 17, mayısta ise yüzde 25’lik indirime gidildi. (Radikal)