Elektrik dağıtım özelleştirmesinde ilk adım

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), özelleştirme programında olan Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (TEDAŞ) bağlı 20 elektrik dağıtım bölgesinin tarifelerini karara bağladı, lisans başvurularını uygun buldu.

ANKARA- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), özelleştirme programında olan Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (TEDAŞ) bağlı 20 elektrik dağıtım bölgesinin tarifelerini karara bağladı, lisans başvurularını uygun buldu. 2010 yılına kadar uygulanacak tarifeler 10 gün olan itiraz süresinin ardından onaylanacak.
Lisanslar 30 yıla çıktı
Lisans ve tarifeleri de görüşmek üzere dün gece saat 23.00'e kadar süren olağanüstü toplantısında kurul, TEDAŞ'ın 20 elektrik dağıtım lisans başvurularını uygun buldu. Dağıtım bölgelerinin kapsamlarında düzeltmeler yapılırken, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ile birlikte toplam beş dağıtım bölgesine 13 Mart 2003 tarihinden itibaren 10 yıl süreyle verilen perakende satış ve dağıtım lisanslarının da 30 yıla çıkarılması uygun bulundu. Mevzuat gereği, lisan başvurularıyla iş günü ilan süresinin tamamlanmasının ardından 20 dağıtım bölgesinin lisanslandırılması ve lisans tadiliyle birlikte tarifeleri teklif edildiği şekliyle onaylanacak. EPDK'nın lisans ve tarifelere ilişkin kararı özelleştirme için yasal altyapının tamamlanması anlamını taşıyor.
Öncelik İstanbul'da
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın da önümüzdeki ağustos ayından itibaren söz konusu bölgelere ilişkin ihale ilanlarını vermeye başlaması bekleniyor. Özelleştirmenin ise ilk olarak İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakası, Trakya, Ankara, Konya ve Sakarya bölgelerinden başlaması öngörülüyor. Özelleştirilecek 20 dağıtım bölgesi ve bölgede yer alan iller şöyle:
"Dicle (Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak), Vangölü (Bitlis, Hakkâri, Muş, Van), Aras (Ağrı, Erzincan, Erzurum, Kars, Bayburt, Ardahan, Iğdır), Çoruh (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon), Fırat (Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli), Çamlıbel (Sivas, Tokat, Yozgat), Toroslar (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis), Başkent (Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu, Bartın, Zonguldak), Sakarya (Sakarya, Kocaeli, Bolu), Akdeniz (Antalya, Burdur, Isparta), Gediz (İzmir, Manisa), Uludağ (Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova), Meram (Konya, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Karaman, Niğde), Ayedaş (İstanbul Anadolu Yakası), Osmangazi (Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak), Menderes (Aydın, Denizli, Muğla), Göksu (Adıyaman, Kahramanmaraş), Yeşilırmak (Amasya, Çorum, Ordu), Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), Boğaziçi (İstanbul'un Avrupa yakası) içinde özelleştirilmesi hedefleniyor.