Elektrik dağıtımı için yatırım şartı aranıyor

Özelleştirilecek elektrik dağıtım bölgelerini alacak olan yatırımcılara kayıp - kaçak oranını azaltmak için yatırım yapma şartı getirildi.

ANKARA - Özelleştirilecek elektrik dağıtım bölgelerini alacak olan yatırımcılara kayıp - kaçak oranını azaltmak için yatırım yapma şartı getirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), ihale ilanına çıktığı başkent, İstanbul Anadolu ve Sakarya Elektrik Dağıtım Bölgelerinde, 2006-2010 döneminde 582 milyon YTL tutarında yatırım kararı aldı.
İhaleleri kazanacak yatırımcılar, kamunun finanse edeceği yatırımları yaparak, ortalama yüzde 20 civarındaki kayıp-kaçak oranını sırasıyla ortalama yüzde 12'ye indirecek.
Edinilen bilgiye göre, ilana çıktığı üç bölge için yatırım şartı koyan ÖİB, alıcıdan 2006-2010 dönemi için başkentte 380, İstanbul Anadolu yakasında 123, Sakarya bölgesinde 79 milyon YTL tutarında yatırım gerçekleştirmesi koşulunu arayacak. Finansman kamu tarafından sağlanırken, ÖİB, yatırımların denetimini de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yaptıracak. Bölgelerde ortalama yüzde 20 civarında olan kayıp-kaçak oranları başkentte yüzde 12, İstanbul Anadolu yakasında yüzde 11, Sakarya'da yüzde 13 oranına düşecek.
Teknik şartları Türkiye'de karşılayacak şirket bulunmadığı için yerli firmaların yarışa yabancı şirketlerle oluşturulacak konsorsiyumlar aracılığıyla gireceği belirtildi.