Elektrik dağıtımında 82 firmaya vize

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde son aşamaya gelindi. Başkent, Sakarya ve İstanbul Asya yakasının elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirmesinde, ön yeterlilik alan 82 firma belli oldu.

ANKARA - Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde son aşamaya gelindi. Başkent, Sakarya ve İstanbul Asya yakasının elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirmesinde, ön yeterlilik alan 82 firma belli oldu. Dağıtım ihalelerine başlanması için yasalaşması gereken düzenleme, TBMM'de Genel Kurul aşamasına gelirken, tasarının önümüzdeki hafta yasalaşmasıyla, ilk ihale ilanına bir ay sonra çıkılması bekleniyor.
İhaleye çıkılacak ilk şehrin İstanbul olması beklenirken, yabancı yatırımcı çekmek için, ihaleye katılacak firmalara ağır yatırım şartları getiriliyor. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu illerini kapsıyor. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. kapsamında ise Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli bulunuyor. Katılımcı firmalar şöyle:
Başkent
Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş., Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş., Saray Halı A.Ş., Kantur Akdaş İnşaat ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, EnBW Energie Baden-Württemberg AG, E.ON Energie AG, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi., Enerjisa Enerji Üretim., Limak İnşaat., Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., Enel S.p.A., Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Nurol Holding, İberdrola S.A-Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Park Holding A.Ş., Eren Holding A.Ş., Hema Endüstri A.Ş.,Yüksel İnşaat., Barmek Holding A.Ş. AES Amsterdam Holdings B.V, Novosibirskenergo Enerji ve Elektrifikasyon Halka Açık A.Ş., Eksim Dış Ticaret A.Ş.-Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Ic-İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Prisma Energy Global Services Limited, Gama Enerji A.Ş.-General Elektrik Ticaret ve Servis A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Suez-Tractebel Enerji.
Sakarya
Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., EnBW Energie Baden-Württemberg AG E.ON Energie AG, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş. ve Çukurova Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Edison Spa, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. Enel S.p.A, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Gürallar Enerji Ortak Girişim Grubu (Gürok Turizm ve Madencilik A.Ş.-Rıza Güral-Esin Güral-Erol Güral), UDDA Ortak Girişim Grubu (Unit İnvestment BV.-Doğuş Holding A.Ş.-Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.-Anadolu Endüstri Holding A.Ş.), Nurol Holding A.Ş., Bereket
Enerji Üretim A.Ş., Iberdrola S.A-Turcas Petrol A.Ş. Ortak Girişim Grubu Park Holding A.Ş., Eren Holding A.Ş., Aslı İnşaat Elektrik Sanayi ve Ticaret Ldt. Şti. ve Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Yüksel İnşaat A.Ş. Barmek Holding A.Ş.,
AES Amsterdam Holdings B.V Novosibirskenergo Enerji ve Elektrifikasyon Halka Açık A.Ş., Global Yatırım Holding-Energaz Ortak Girişim Grubu Eksim Dış Ticaret A.Ş.-Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Ic-İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş., Prisma Energy Global Services Ltd, Suez-Tractebel Enerji Ticaret A.Ş.
İstanbul Asya Yakası
Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş., Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., EnBW Energie Baden-Württemberg AG, E.ON Energie AG Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., Enel S.p.A, Zorlu
Enerji Elektrik Üretim A.Ş., UDDA Ortak Girişim Grubu (Unit İnvestment BV-Doğuş Holding A.Ş.-Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.-Anadolu Endüstri Holding A.Ş.), Nurol Holding A.Ş. Bereket Enerji Üretim A.Ş., Iberdrola S.A-Turcas Petrol A.Ş. Ortak Girişim Grubu, Park Holding A.Ş., Eren Holding A.Ş. Yüksel İnşaat A.Ş., Barmek Holding A.Ş., AES Amsterdam Holdings B.V, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Genpa Telekomunikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş., Novosibirskenergo Enerji ve Elektrifikasyon Halka Açık A.Ş., Global Yatırım Holding-Energaz Ortak Girişim Grubu, Eksim Dış Ticaret A.Ş. ve (Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.) Ortak Girişim Grubu, Ic-İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş., Prisma Energy Global Services Ltd, Suez-Tractebel Enerji Ticaret A.Ş.