Elektrik dağıtımında özelleştirme başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik dağıtım bölgesi özelleştirmelerinin beklediği lisans ve tarifeleri onayladı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik dağıtım bölgesi özelleştirmelerinin beklediği lisans ve tarifeleri onayladı. Kalkınmada öncelikli yörelerdeki sanayicilerin yüzde 7 ucuza elektrik kullanma olanağı ortadan kalktı. EPDK'nın dünkü ve önceki günkü toplantılarında alınan karar uyarınca, özelleştirilecek 20 dağıtım bölgesinin tarifeleri onaylanarak 30 yıllığına lisans verilmesi kararlaştırıldı.
Kurulun onayladığı ve 1 Eylül'den itibaren uygulanmaya başlanacak tarifelerde, mevcut elektrik fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmazken 11 olan temel abone grup sayısı mesken, sanayi, ticarethane, aydınlatma ve tarımsal sulama olarak 5'e düşürüldü.
EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Özelleştirilecek dağıtım bölgelerinden 15'ine yeni lisans vermeyi, 5'inin ise lisansını tadil etmeyi kararlaştırdık" dedi. Ayrıca halen elektriği 112.24 YKr'den alan 50 ilin sanayicileri bundan sonra 119.8 YKr'den alacak.