Elektrik değil kıyafet çarptı

Elektrik değil kıyafet çarptı
Elektrik değil kıyafet çarptı
Elektrik ve gaz zammıyla nisanda yüksek gelmesi beklenen enflasyona bir de giyimde yeni sezon eklenince yüzde 11,14'e çıktı.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Enflasyon nisanda Ekim 2008’den beri en yüksek rakama ulaştı ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre yüzde 11,14’e çıktı. Aslında nisan başında devreye giren elektrik ve doğalgaz zamları nedeniyle enflasyonun artması bekleniyordu. Ancak aylık yüzde 1,52 artarak yüzde 1,18 olan beklentilerin çok çok üstüne çıkan enflasyon rakamlarına en büyük etki giyim grubundan geldi. Yaz sezonu kreasyonları vitrinleri süslerken fiyatlardaki yükseklik de enflasyonu uçurdu. Giyimde fiyatlar nisanda yüzde 13,20 zamlandı ve bu artış aylık enflasyonun 0.85 puanını oluşturdu. Elektrik ve doğalgaz zamları ise konut grubunu yüzde 3,15 arttırdı. Bunun da aylık enflasyona katkısı 0.49 puan oldu.
Merkez Bankası aylardır nisanda enflasyon en yüksek noktasına çıkacak diyerek piyasayı buna hazırlamıştı ve mayısla birlikte enflasyonun düşüşe geçeceğini gerekirse ek sıkılaştırmanın yeniden devreye gireceğini belirtmişti. Ancak genel enflasyon rakamıyla birlikte Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı için takip ettiği çekirdek enflasyon göstergelerinde de nisanda bozulma yaşandı. TÜİK’in enerji, gıda, içki, tütün ve altın fiyatlarındaki değişimi gözardı ederek hesapladığı çekirdek enflasyon olan I endeksi nisanda yüzde 8,20’ye yükseldi. Enerji, işlenmemiş gıda, içki ve altın fiyatlarındaki değişimi göz ardı ederek hesaplanan çekirdek enflasyon H endeksi yüzde 8,62’ye çıktı. Bu iki gösterge fiyat istikrarı için olumsuz. Merkez’in sıkılaştırmaya gitmesi kaçınılmaz.

ENFLASYON LİGİNDE DE İKİNCİ
Türkiye büyümede dünyada ilk üçe oynadığı gibi enflasyon verileriyle birlikte enflasyon liginde de üst sıralara tırmandı. The Economist dergisindeki verilere göre şu an en yüksek enflasyon yüzde 24,6 ile Venezüella’da. Venezüella’dan sonra yüzde 11,14’lük enflasyon ile Türkiye ikinci. Ardından sıra yüzde 10,8 ile Pakistan’ın. Krizle boğuşan Avrupa ’da enflasyon yüzde 2-3 arasında değişiyor. Euro Bölgesi’nde ise enflasyon yüzde 3,3.

bigPara.com