Elektrik faturalarında 'fabrika ayarsızlığı'

Elektrik faturalarında 'fabrika ayarsızlığı'
Elektrik faturalarında 'fabrika ayarsızlığı'
Elektrik sayaçlarındaki fabrika hatasını tüketiciye ketsiler. Tüketiciler, elektrik dağıtım şirketlerine fazladan ödedikleri paraları geri almak için dava açmaya hazırlanıyor.

Şikayetvar.com’a gönderilen şikayetlere göre elektrik faturalarının yüksek gelmesinin sebebi elektrik sayaçlarındaki fabrika hatasından kaynaklanıyor. Elektrik faturalarındaki tutarlara yaptıkları itirazlar ve yapılan incelemeler sonrası elektrik sayaçlarının fabrika hatalı olduğu fark edilen tüketiciler ödedikleri fazla tutarlar için tüketici mahkemelerinin yolunu tutmaya hazırlanıyor.

30 BİN TÜKETİCİNİN FATURASI HATALI
“Evde kiracı oturuyor. 3 yıldır elektrik faturalarını düzenli ödemiş. Elektrik sayacı fabrika hatalı olduğu için elektriği zamanında kiracıdan eksik kesmiş. Şimdi elektrik sayacı hatalı diye ikaz geliyor. 394 TL borç varmış ve 5 gün içinde ödenmezse elektriği keseceklermiş. Bu ne saçmalık ya fabrika hatasıysa bunu fabrikayla halledin kiracının yıllardır harcadığı elektriğin eksik hesaplaması üzerine neden kalan faturayı ev sahibi ödemek zorunda. Bir de müşteri temsilcisi 30 bin müşterinin başına bu durumun geldiğini söylüyor. Kilowatt hesaplaması yapıldı. Kiracı 1 yılda 373 Kilowatt ödemiş ama 1395 Kilowatt elektrik parası ödenmemiş. Elektrik sayacı fabrika hatalı olduğu için eksik hesaplamış. Dava açacağım bu nasıl bir saçmalıktır ya?”

3 AY FAZLA FATURA ÖDEDİ
“Elektrik faturalarımın 3 ay üst üste yüksek gelmesi nedeni ile şikayette bulundum. Gelen ekipler sayacımı değiştirip gitmişler. Sayacımın fabrika hatasından dolayı bozuk olduğunu öğrendim. Çağrı merkezi eski faturalarımdan alınan fazla miktarın geri ödenmesi için şahsen başvurumun gerektiğini söylediler. Başvuruya gittiğimde müşteri temsilcisi de sayacımın fabrika hatalı olduğunu 3 aydır fazla fatura bedeli ödediğimi kabul etti. Uzun uğraşlardan sonra bana fatura itirazı şeklinde matbu form doldurttu. Dilekçe numarası da aldım. Elektrik faturanız fazla geliyorsa mutlaka sayacınızı kontrol ettirin.”

DEVECİ: FATURANIZ FAZLA GELİYORSA DİKKAT!

“Elektrik faturanızın normalin çok üzerinde geldiğini ve bu durumda bir hata olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden öncelikle elektrik sayacınızı kontrol etmeniz gerekir” diyen Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, “Elektrik faturaları kesildiği andan itibaren kişiye ulaştırılmış kabul edildiğinden yanlış fatura bedeli oluşması durumunda itiraz için 15 gün süre tanınmaktadır.

15 günlük süre içerisinde itiraz yapıldığında sayaç görevliler tarafından tekrar okunarak varsa bir hata düzeltilir ve eski faturayı ödemeden yenisini ödeyebilirsiniz.Ancak 15 günlük süre geçilmişse tüketicinin elektrik faturasını ödemesi gerekmektedir.Fatura ödendikten sonra tekrar yazılı bir şekilde itiraz edilerek düzeltme yaptırılabilir.Düzeltme yaptırıldıktan sonra tüketicinin kendisine ait banka hesabına fazla ödemiş olduğu meblağ iade edilir” uyarısında bulundu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Banka

  ,

  elektrik

  ,

  kiracı

  ,

  Fabrika

  ,

  ödemiş