Elektrik faturasında TRT payı azaltılıyor

Elektrik faturasında TRT payı azaltılıyor
Elektrik faturasında TRT payı azaltılıyor
Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli üzerinden tahsil edilen TRT payını mahkeme iptal etti. Mahkeme kararı gereği TRT'nin elektrik faturalarından aldığı toplam pay yüzde 15 ila yüzde 20 arasında azalacak.

RADİKAL- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik faturalarından yapılan Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) payı kesintisine ilişkin 28 Eylül Pazartesi günü bir duyuru yayınladı. Duyuruda, bundan böyle TRT’ye elektrik faturalarındaki kayıp enerji bedelleri üzerinden pay verilmeyeceği belirtildi. Hürriyet 'te yer alan habere göre buna gerekçe olarak ise bir yargı kararı gösterildi.

Danıştay 13. Dairesi, “Kayıp enerji bedelinden TRT payı kesilmez” şeklindeki EPDK kurul kararına ilişkin TRT’nin iptal talebini reddetti. Elektrik faturalarından kesilen TRT payının hesaplanmasında, bundan böyle kayıp enerji bedeli dikkate alınmayacak. Bunun sonucunda TRT’nin elektrik faturalarından aldığı pay yüzde 15-20 azalacak.

SON 3 YILIN BEDELLERİ İADE EDİLEBİLECEK

Diğer yandan Danıştay’ın aldığı karar sonrası, son 3 yıldır kayıp bedelleri üzerinden alınan TRT payının iadesi söz konusu olabilecek. TRT, elektrik üzerinden yalnızca 2013’te 800 milyon liraya yakın pay almıştı. Bunun yüzde 15-20’ye yakın kısmının kayıp enerji bedeli üzerinden hesaplanan tutardan oluştuğu ifade ediliyor.

'TRT'YE BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR'

Tüketici derneği temsilcileri, 2011 ocak ayından 2015 ağustos ayına kadar olan kısmın iade edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
Ancak geriye dönük fazla alınan bedellerle alakalı henüz söylenen bir şey yok. Tüketiciler ilgili kurumlara başvuru yapıp alabilir. Buna göre TRT payı için TRT’ye başvurulması lazım. Aslında konu sadece TRT payıyla alakalı değil. Elektrik faturalarının üzerinden alınan belli fonlar bulunuyor. Bunlar enerji fonu, TRT payı ve elektrik tüketim vergisi şeklinde. Bu zamana kadar bu fonların hesaplanması kayıp-kaçak ve aktif enerjinin toplamı üzerinden yapılıyordu. Bundan sonra sadece aktif enerji ile perakende satış hizmet bedeli üzerinden alınacak. Ancak kayıp kaçak bedeli perakende satış hizmet bedeline kıyasla daha yüksek olduğu için matrah da düşmüş olacak.

 

bigPara.com