Elektrik faturasını şişiren boşluk!

Elektrik faturasını şişiren boşluk!
Elektrik faturasını şişiren boşluk!
'Kayıp kaçak gizlenecek mi?' haberleri gerçek oldu. Kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri, faturalardaki kayıp kaçak bedelini gizlemeye başladı

Akşam gazetesinden Esin Gedik'in haberine göre, tüketicilerin yoğun tepkisine yol açan elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelleri, kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri tarafından nisan ayı faturalarında gizlendi. EPDK kararı şirketlerin inisiyatifine bırakınca, kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı ancak bedel fatura tutarına yansıtılmaya devam etti. Kamu bağlı dağıtım şirketlerinin yanı sıra özel şirketler arasında da tercihini gizlemekten yana kullananlar var.

Tüketicilerin açtığı davalar, Enerji Bakanlığı, TBMM, EPDK gibi kurumlara yaptığı, şikayet ve tepkilerin ardından harekete geçen Enerji Bakanlığı, EPDK'dan kayıp kaçak bedelinin gizlenmesini talep etmişti. Karar, vatandaşların şikayetlerini yargıya taşımaları ve açtıkları davaları kazanmalarının ardından gelmişti. İlk olarak Türkiye 'nin en büyük iki dağıtım şirketi olan İstanbul 'un Anadolu yakası dağıtımı yapan Ayedaş ve Avrupa yakasının dağıtım şirketi Bedaş uygulamaya geçti. Kamuya ait bir dağıtım şirketinin yöneticisi "Bu bizim aldığımız bir karar değil, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından faturaların yeni biçimi düzenlendi ve kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı. Ancak kayıp kaçak bedeli fatura tutarı içerisinde yer alıyor" diye konuştu. (Akşam)

bigPara.com