Elektrik faturasını şişiren boşluk!

Elektrik faturasını şişiren boşluk!
Elektrik faturasını şişiren boşluk!
'Kayıp kaçak gizlenecek mi?' haberleri gerçek oldu. Kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri, faturalardaki kayıp kaçak bedelini gizlemeye başladı

Akşam gazetesinden Esin Gedik'in haberine göre, tüketicilerin yoğun tepkisine yol açan elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelleri, kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri tarafından nisan ayı faturalarında gizlendi. EPDK kararı şirketlerin inisiyatifine bırakınca, kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı ancak bedel fatura tutarına yansıtılmaya devam etti. Kamu bağlı dağıtım şirketlerinin yanı sıra özel şirketler arasında da tercihini gizlemekten yana kullananlar var.

Tüketicilerin açtığı davalar, Enerji Bakanlığı, TBMM, EPDK gibi kurumlara yaptığı, şikayet ve tepkilerin ardından harekete geçen Enerji Bakanlığı, EPDK'dan kayıp kaçak bedelinin gizlenmesini talep etmişti. Karar, vatandaşların şikayetlerini yargıya taşımaları ve açtıkları davaları kazanmalarının ardından gelmişti. İlk olarak Türkiye 'nin en büyük iki dağıtım şirketi olan İstanbul 'un Anadolu yakası dağıtımı yapan Ayedaş ve Avrupa yakasının dağıtım şirketi Bedaş uygulamaya geçti. Kamuya ait bir dağıtım şirketinin yöneticisi "Bu bizim aldığımız bir karar değil, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından faturaların yeni biçimi düzenlendi ve kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı. Ancak kayıp kaçak bedeli fatura tutarı içerisinde yer alıyor" diye konuştu. (Akşam)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108540310854039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kayıp Kaçak - aksanmeister

  Elektrik dağıtımında kayıp ve kaçakların azaltılması özelleştirmenin en önemli sebeplerinden biridir.Devletin yüzü yumuşak kayıp kaçaklara göz yumuyor diye özelleşen dağıtım şirketleri hala devletin dediğini yapıyorsa bu neyin özelleştirmesi.Kayıp ve kaçaklar bulunsun,yurt dışına çıkış yasağı konsun.Artık kayıp ve kaçak elektrik parası ödemek istemiyoruz.

  sat sat sat tık tık tık - demlicay2011

  ne biçim cümlerler en azından bu özelleştirmeden daha güzel. millete sahip çıkacak devlet bir de arkasından neyse bıkkınlık ve nefretten başka bir şey yok yüreğimde şimdi yazmak istemiyorum. toptan satmanıza gerek yok ileride zaten hepsi gidecek. sizin sayenizde.

  fatura üzerine - biryuduminsan

  Türkiye'de elektirik şirketlerinin haksız yere aldığı paralar için Bakanlık harekete geçti.Bakanlık ,alınan haksız oranların saklanmasına karar verdi.Bunun üzerine halk ülke çapında gösteriler düzenledi.Hükümet,enerji bakanını istifasını istedi.Buna rağmen artık özgür ve adaletli bir memlekette insanca yaşamak isteyen halk hükemetten seçime gitmesini istedi..Yapılan seçimler sonucu hükümet oy'unu ikiye katladı.Dünyaca ünlü sosyologlar Türk halkını incelemek için Türkiye'ye akın etti.Çünkü umutlular..yüzyılın buluşunu bulacaklarına inanan sosyologlar,Stockholm sendromu'nun papucunu dama atacaklarını,bulacakları verilerin çom ama çok yeni bir şey olacağını belirtiyor..

  Halk değişti artık. - sevindi

  Halkı soymalarına pek gerek kalmıyor şu günlerde, halk zaten soyunmuş hükümetimiz gelse de alsa diye bekliyor.

  uygulamayı kim talep etmiş? - keryil

  bedellerin gizlenmesini talep eden enerji bakanlığı. bence haberin özü bu. enerji bakanlığı halkın mağduriyetini görmüş, ama halk göremesin diye bir de utanmadan başvuru yapmış "bu bedeller gizlensin" diye. bu bedeller haklı şekilde alınıyorsa neden gizlenmesi talep edilmiş? haksız bir şekilde alınıyorsa neden bakanlık bu bedellerin kaldırılmasıyla ilgili bir talepte bulunmamış? bakanlığın yaptığını haklı çıkaracak hiçbir senaryo yok. enerji bakanlığı'nın amacı vatandaşa değil enerji şirketlerine hizmet etmek demek ki. sayın bakan da bakanlığının ertesinde fıstık gibi danışmanlık da alır enerji şirketlerinden, sonra değmeyin keyfine.

  Elektrik dağıtımı özelleştirilmesi - canikali

  Bence özelleştirme yapılırken kayıp ve kaçak miktara konu olan elektriğin dağıtımı üstlenen şirket tarafından karşılanması gereken bir risk olarak belirtilmeliydi. Şu an ki durumda kayıp kaçak tespitine yardımcı olan aboneye faturasından kayıp kaçak bedelinin düşülmesi gibi teşvik edici bir sistem geliştirilebilir diye düşünüyorum..

  bu halk hak ediyor ... - DevriM19171917

  adamlar halkı soymak için her türlü yolu buluyor bu halk da sormuyor siz nasıl müslümansınız haksız yere benden alınan bu paraya gözmüyonuz demiyor bu bunu sormakdan aciz bu halk hak arayanı vatan hayini görmeyi meziyet sanıyor ....