Elektrik özelleştirmesine Sayıştay freni

TBMM Genel Kurulu'nda dün görüşülmesi beklenen elektrik dağıtım özelleştirmelerinin önünü açacak olan yasa tasarısı Sayıştay'ın 2 yıl önce TBMM'ye sunduğu Enerji Raporu'nun henüz görüşülmemesi nedeniyle ertelendi.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda dün görüşülmesi beklenen elektrik dağıtım özelleştirmelerinin önünü açacak olan yasa tasarısı Sayıştay'ın 2 yıl önce TBMM'ye sunduğu Enerji Raporu'nun henüz görüşülmemesi nedeniyle ertelendi. CHP milletvekillerinin bu konudaki itirazları üzerine ertelenen tasarının ardından Plan ve Bütçe Komisyonuna yazılı olarak başvuran CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve 7 arkadaşı, Sayıştay'ın 2004 yılında Meclis'e sunduğu Yap-İşlet-Devret (YİD) ve Yap-İşlet (Yİ) modeline göre yapılan 18 santralde 2 milyar 185 milyon 600 bin dolarlık kamu zararına yol açıldığının saptandığını belirterek, raporun 2 yıldır görüşülmemesinin nedenlerini sordu. "Rapor sümenaltı mı edildi" diyen Kılıçdaroğlu, Genel Kurul'da görüşülecek tasarının kamu zararını daha da artıracağını söyledi.
Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Altan Karapaşaoğlu dün yaptığı açıklamada CHP'nin başvurusunun ardından tasarının Genel Kurul'da ele alınmasının ertelendiğini ve Sayıştay raporunun önümüzdeki hafta görüşüleceğini belirtti.