Elektrik özelleştirmesiyle fiyatlar azalır!

Elektrik özelleştirmesiyle fiyatlar azalır!
Elektrik özelleştirmesiyle fiyatlar azalır!
ÖİB, bu yıl tüm elektrik dağıtım ihalelerini tamamlamayı planlıyor. ÖİB Başkanvekili Aksu, 'Özelleştirme sonucunda tarifelerde artış değil azalış bekliyoruz' diyor


ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, elektrik dağıtım özelleştirmelerinden sonra kayıp kaçak oranı düştükçe tarifelerinde azalacağını söyledi.

Elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle ilgili konuşan Aksu, özelleştirme bedelinin tarife mekanizması içinde yer alan bir maliyet kalemi olmadığını vurguladı. Aksu, dolayısıyla hiçbir şekilde maliyet içinde yer alarak tarifelere yansıyacak bir unsur oluşturmayacağını kaydetti ve şöyle konuştu:

‘Modernize edilecek’
“Özelleştirmedeki en önemli amaçlarımızdan bir tanesi kayıp kaçak oranlarının azaltılması. Bu oranı azaltmayı yatırımcılara taahhüt olarak veriyoruz. Yatırımcı bir bölgeyi alırken orada kayıp kaçakları indirme konusunda bizim koyduğumuz hedeflere uymak zorunda. Kayıp kaçaklar ne kadar çok indirilirse olumlu bir şekilde maliyetlere yansımış olacak. Özelleştirme sonucunda tarifelerde bir artış değil, azalış bekliyoruz. En büyük sebeplerinden bir tanesi bu tesislerin modernize edilerek, daha verimli bir hale gelmesi ve kayıp kaçağın azaltılması. Kayıp kaçak ne kadar çok azaltılırsa, tarife o kadar ucuzlar.”

Son teklifler kasımda
Özelleştirme işlemlerini tamamladıkları bölgelerde devirleri gerçekleştireceklerini belirten Aksu, Çamlıbel ve Uludağ Elektrik Dağıtımı ay sonunda, Yeşilırmak ve Çoruh’u eylülde devretmeyi planladıklarını söyledi. Aksu, Vangölü ve Fırat Elektrik Dağıtım Bölgelerini ekimde devretmeyi öngördüklerini ifade ederek, “Geçen hafta tamamlanan Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin ihaleleri var. Rekabet Kurumu ve EPDK’ya yasal mevzuat gereği bu ihalelerinin sonuçlarını gönderdik. Oradan gelecek sonuçlara göre de Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun gündemine sunacağız. ÖYK’nın onayıyla beraber de yatırımcılarımızı sözleşme imzalamaya davet edeceğiz” diye konuştu.

21 dağıtım bölgesi var
Aksu, Türkiye ’de 21 elektrik dağıtım bölgesi bulunduğunu, bunların birinin Kayseri ile Civarı Elektrik TAŞ (KCETAŞ) olduğunu ve uzun yıllardır özel sektör tarafından işletildiğini söyledi. ÖİB olarak kalan 18 bölgeyi özelleştirmeye dönük çalışmalara 2006 yılından itibaren çeşitli zaman aralıklarıyla devam ettiklerini kaydeden Aksu, peyderpey ihalelere çıktıklarını ve Sakarya, Başkent, Meram ve Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketlerinin devrini tamamladıklarını söyledi. Aksu, Aras Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde ise Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının esastan görüşülüp karara bağlanmasını beklediklerini ve karara göre de işlem yapacaklarını ifade etti.
Aksu, dağıtım özelleştirmelerine bakıldığında, doğuda batıda, kayıp kaçakların fazla olduğu, yatırım ihtiyacı fazla olan bölgelerde de yatırımcıların önemli bir ilgisi oluştuğunu kaydederek, “Bu da bizim için mutluluk verici” diye konuştu.

2036’ya kadar özel sektörde
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Aksu, elektrik dağıtımda son kalan üç bölgede ilana çıktıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Toros, Akdeniz ve İstanbul Anadolu Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde ilana çıktık. Kasım ayı içerisinde son teklifleri alacağız. Bu yıl tüm elektrik dağıtım ihalelerini tamamlayacağız. Böylece Orta Vadeli Program’da belirtildiği üzere, elektrik dağıtım bölgelerinin ihalelerini bu yıl içinde tamamlamış olacağız. Büyük bir kısımını da özel sektöre devretmiş olacağız. Elektrik dağıtımları 2036 yılına kadar işletme hakkı devri yönteminde özelleştirdik. 2036 yılında bütün dağıtım şirketleri işler vaziyette, yatırımları tamamlanmış ve modernize edilmiş vaziyette tekrar devlete geri dönecek. Tüm bu elektrik dağıtımlarla ilgili varlıklar, teller, trafolar, gayrimenkuller devlete geri dönecek. O zamanki karara göre işlem yapılacak.” (aa)

bigPara.com