'Elektrik sıkıntısı yok'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Elektrik sıkıntımız yok" dedi. Güler, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Ordu'da açıklamalarda bulunan Güler...

ORDU - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Elektrik sıkıntımız yok" dedi. Güler, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Ordu'da açıklamalarda bulunan Güler, Karadeniz'de petrol arama çalışmalarını sürdürdüklerini, Hopa'da sondaj çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Petrol arama çalışmalarında deniz tabanını 3 bin 800 metre deleceklerini belirten Güler, "Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Trabzon Limanı adeta üs haline döndü. Bu arada Akçakoca'da doğalgaz çalışmalarımızda üç yıl sonra üretime almayı planladığımız tesisi, önümüzdeki yıl üretime alacağız" diye konuştu.
Kömür dağıtılacak
Elektrik üretiminde, kömür ve doğalgazda kısıtlama yaptıklarını kaydeden Bakan Hilmi Güler, "Barajlarda sürekli suya ağırlık veriyoruz. Bu nedenle de 32 aydır elektriğe zam yapmadık. Bu da suyu değerlendirdiğimizin göstergesidir"
açıklamasını yaptı. AK Parti iktidara gelmeden önce elektrik üretiminde yerli oranının yüzde 38, ithalatın ise yüzde 62 olduğunu hatırlatan Güler, "Şimdi, bunu yarı yarıya getirdik. Elektrik sıkıntımız yok" dedi.
Bakan Hilmi Güler, 20 yıldır Türkiye'de elektrik alanında yatırım yapılmadığını da ifade etti. Güler, Türkiye genelinde bu yıl vatandaşlara 1.5 milyon ton kömür dağıtacaklarını da sözlerine ekledi.