Elektrik sıkıntısına çözüm için öneri paketi

Enerji Bakanlığı, 13 ilde elektriklerin kesildiği 1 Temmuz 2006'dan bu yana gündemden düşmeyen enerji sorununun çözümü için 'öneri paketi' hazırlarken, son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek.

ANKARA - Enerji Bakanlığı, 13 ilde elektriklerin kesildiği 1 Temmuz 2006'dan bu yana gündemden düşmeyen enerji sorununun çözümü için 'öneri paketi' hazırlarken, son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek.
Edinilen bilgiye göre, otoprodüktörler başta olmak üzere özel elektrik üreticilerinin maliyet sorunlarının çözümü için hafta başından beri çalışan Enerji Bakanlığı bürokratları, hazırladıkları, 'öneri paketini' Enerji Bakanı Hilmi Güler'e sundu. Paketin, yapılacak ilk Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmesi bekleniyor.
Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun da görüşü alınarak hazırlanan pakette, ÖTV ve TRT payının kaldırılması, Elektrik Piyasası Dengeleme Uzlaştırma Yönetmeliği'nin uygulanması, gerçek fiyatlı tarifeye kadar otoprodüktörlerin istediği bazı iletim ve dağıtım paylarının azaltılması, doğalgaz ve elektriğe zam yapılıp yapılmayacağı konusu, yapılması durumunda hangi oranlarda yansıtılacağı ile Elektrik Enerjisi Fonu'nun kaldırıp kaldırılmayacağına kadar birçok öneri yer alıyor.