Elektrik tüketimi kasım ayında arttı

ANKARA - Türkiye’nin elektrik tüketimi kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 oranında arttı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) geçici verilerinden derlediği bilgiye göre, ekonomik krizin etkisiyle bu yılın ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre sürekli azalış gösteren elektrik tüketimi ekim ayındaki yüzde 6.5’lik artışın ardından, kasım ayında da yüzde 1.2 oranında artış gösterdi.
Geçen yılın kasım ayında 15 milyar 446.1 milyon kilovatsaat (kWh) olan elektrik tüketimi, bu yılın aynı ayında 15 milyar 625.2 milyon kWh oldu. 

Yağışlar santrallerde üretimi artırdı
Elektrik tüketimi, bir önceki ay olan ekim ayına göre ise küçük bir oranda düşüş gösterdi. Ekim ayında 15 milyar 880 milyon kWh elektrik tüketilmişti. Kasımdaki yağışlar hidrolik santrallerden üretimi de artırdı. Kasımda EÜAŞ’nin termik santrallerinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28.2 oranında azalarak 3 milyar 24.4 milyon kWh elektrik üretilirken, şirketin hidrolik santrallrındaki üretim bir önceki yıla göre yüzde 58.2 arttı ve bu santrallerden 2 milyar 419.9 milyon kWh elektrik üretildi.
Bu yılın 11 aylık dönemi (Ocak-Kasım) dikkate alındığında ise, tüketilen elektrik miktarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.5 oranında düştü. Geçen yılın ocak-kasım döneminde 182 milyar 268.8 milyon kWh olan elektrik tüketimi, bu yılın aynı dönemine bakıldığında da, 175 milyar 960.4 milyon kWh olarak hesaplandı. (Radikal)