Elektrik, vatandaşı yüzde 10'luk zamla çarpacak

Elektrik, vatandaşı yüzde 10'luk zamla çarpacak
Elektrik, vatandaşı yüzde 10'luk zamla çarpacak

Bakan Yıldız: Zammın vatandaşa yansıması EPDK?nın TEDAŞ?tan alacağı teklifle netleşecek. FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AA

EPDK, TETAŞ'ın, yüzde 21'lik zamla elektriğin kilovat saat fiyatını 15.28 liraya çıkaracak talebini onayladı. Zam, tüketiciye yüzde 10 oranında yansıyacak

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik Taahhüt A.Ş’nin (TETAŞ) toptan elektrik fiyatına yüzde 21.8 oranında zam talebine onay verdi. Bu zammın tüketicinin cebine yüzde 10 oranında yansıması bekleniyor.
EPDK dün aldığı karar ile TETAŞ’ın Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’ye sattığı elektriğin kilovat saat fiyatının yüzde 21.8 oranında artırılarak, 12.62 liradan 15.28 liraya çıkmasına dönük başvurusunu onayladı. Bundan sonraki süreçte EPDK, 20 dağıtım şirketlerine satış fiyatlarındaki artışı bildirecek. Söz konusu  20 dağıtım şirketide bilançolarını, elektrik borsası olarak bilinen Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nden alınan elektriğin maliyeti gibi unsurları gözden geçirerek, vatandaşa ve sanayiciye uygulaması gereken yeni tarifesini önümüzdeki haftalarda EPDK’ya iletecek. EPDK, dağıtım şirketlerinin taleplerini çerçevesinde nihai olarak konut ve sanayi elektriğinin tarifesini onaylayacak.
Elektrik fiyatında zam yapılmasında enerji KİT’lerinin borç sarmalı etkili oldu. Geçtiğimiz yıl enerji kaynaklarından doğalgaz, elektrik ve kömürde maliyet bazlı fiyatlandırmaya geçilmesinin ardından enerji KİT’lerinin en ufak bir maliyet artışı fiyatlara yansır hale geldi. Bu kapsamda elektrikte yılda dört kez maliyetleri göz önünde bulundurularak tarife belirleniyor. Elektriğin yüzde 50’sinin üretim kaynağı olan doğalgaz fiyatında son dönemde artış olmadı.
Ancak elektrik fiyatındaki artışta TETAŞ’ın nisan ayında birim fiyatında artış yapması gerekirken, yapılmadı. Maliyet baskısı altında bulunan TETAŞ’ın bilançosu döviz kurlarının da artış göstermesi ile alt üst oldu. Ayrıca, Hazine Müsteşarlığı enerji KİT’lerine koyduğu kârlılık hedefi bulunuyor. Bu nedenle enerji KİT’leri dönem sonunda açık vermemek için borç sarmalını düzenleme yerine vatandaşa ve sanayiciye faturayı kesmeyi tercih ediyor. Bu arada Hazine Müsteşarlığı ve enerji KİT’leri arasında bu borç sarmalını düzenlemek ve kurumların TEDAŞ’a olan borçlarını yeniden yapılandırmak için bir komisyon kuruldu. 

‘Vatandaşa bire bir yansımaz’
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TETAŞ’ın yüzde 21’lik zam talebinin tüketiciye yüzde 10 olarak yansıyacağını açıkladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kararını bugün vereceğini dile getiren Yıldız, “Hazine’ye yük olmadan enerji KİT’leri kendi aralarında bu alışverişi yapabilmeli. Fiyat artışı vatandaşa yüzde 10’lar civarında yansıyabilir” diye konuştu. Yıldız, TETAŞ’ın elektrik fiyatlarında yüzde 21.8’lik zam talebini EPDK’ya ilettiğini belirtirken, TETAŞ’ın bu talebinin bire bir vatandaşa yansımayacağını, TEDAŞ’ın verdiği zam oranının tüketiciye yansıyacağını aktardı. EPDK’nın TEDAŞ’tan alacağı teklifle vatandaşa yansıyacak zam oranının belirleneceğini söyleyen Yıldız, “Yüzde 10’lar seviyesinde çıkabilir. Benim tahminim tüketiciye yüzde 10 yansıyabilir” dedi. (Radikal) 

ÖTV’siz doğalgazda top Maliye’de 
Ayrıca “Al ya da öde kapsamında kullanılamayan gazın tüketilmesi için ÖTV’siz doğalgaz satışı olacak mı?” sorusuna Bakan Taner Yıldız, “Bu konuyu Maliye Bakanı’na danışmam gerekir” diyerek yanıtladı. Yıldız, “Ermenistan ile yapılan protokol gereği elektrik alışverişi yapılacak mı?” sorusu üzerine de, mevcut durumda Ermenistan ile Türkiye arasında elektrik alışverişiyle ilgili bir girişim bulunmadığını belirtti. Böyle bir çalışmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp karar vermek zorunda olduğunu söyleyen Yıldız, çalışmaların devam ettiğini ifade etti.