Elektrik zirvesinden sonuç çıkmadı

Enerji Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) elektrik krizinin aşılması için üreticilerle yaptığı toplantıdan somut sonut çıkmadı.

ANKARA - Enerji Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) elektrik krizinin aşılması için üreticilerle yaptığı toplantıdan somut sonut çıkmadı. Devlete ait 60 santralın özelleştirileceğini açıklayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, elektrikte zam, özel tüketim vergisi (ÖTV) ve TRT payının indirilmesi ya da kaldırılmasının Başbakan Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlarla pazartesi günü yapılacak toplantıda görüşüleceğini açıkladı. Üreticilerden, enerji piyasalarıyla ilgili yasalarda yapılmasını istedikleri değişiklik önerilerini 1 Eylül'e kadar bakanlığa sunmaları istendi.
Haziran sonundaki elektrik kesintilerinin ardından kamuoyunun gündemine gelen serbest elektrik üreticileri ve otoprodüktörlerin sorunlarının masaya yatırıldığı zirve, Ankara'da yapıldı. Zirveye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, EPDK Başkanı Yusuf Günay, Bakanlık Müsteşarı Sami Demirbilek'in yanı sıra üst düzey enerji bürokratları ile Elektrik Üreticileri Derneği, Türkiye Kojenerasyon Derneği ile özel enerji üreticileri katıldı.
Üreticiler zam istiyor
Edinilen bilgiye göre, elektrik üretiminin yüzde 9-10'unu gerçekleştiren serbest üretici ve otoprodüktör şirketler, doğalgaz ve petrol gibi girdi maliyetlerinin yükselmesi, TRT payı ve ÖTV nedeniyle maliyeti artan elektriğe zam yapılmamasının zarar etmelerine neden olduğunu vurguladı. "Ya maliyetler düşürülsün, ya zam yapılsın" diyen üreticiler, TRT payının kaldırılmasının kendilerini çok ilgilendirmediğine dikkat çekti. Toplantı sonrasında Güler, şu açıklamayı yaptı:
"Elektrik kesintileri kriz senaryosu haline getirildi. Türkiye'de enerji konusunda problem yok. Bu konuda tarifelerle ilgili sorunlar vardı. Bunları da aldığımız kararlar çerçevesinde dengeleme-uzlaştırma ve yan hizmet sözleşmeleriyle çözeceğiz.
'Spekülasyonlara kulak asmayın'
Bakanlığımız tek karar mercii değildir. Pazartesi günü Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Unakıtan, Hazine Bakanı Babacan ve Devlet Bakanı Şener'in katılacağı toplantıda ÖTV, TRT payı ve elektrik zammı konularını değerlendireceğiz ve netleşince sizlerle paylaşacağız. Yüzde 10'luk zammın kaçınılmaz olduğu spekülasyondur; kulak asmayın biz ne yaptığımızı biliyoruz. Ekonominin gereği neyse onu yapacağız.
Arz ve talebi dengeleyecek olan dengeleme-uzlaştırma sistemine 1 Ağustos'ta geçiyoruz. Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) ait yaklaşık gücü 300 megavatı bulan 60 civarında santralı özelleştireceğiz. Böylece doğalgazden elektrik üretim nedeniyle yükselen maliyetler dengelenecek. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) elindeki barajların da EÜAŞ'a devri söz konusu.
Üreticiler doğalgaz ve Elektrik Piyasası Kanunu uygulamalarında bugüne kadar karşılaşılan sorunlarla ilgili öneri paketini de yine 1 Eylül'e kadar hazırlayıp getirecek ve uygun gördüğümüz takdirde kanun değişikliği şeklinde TBMM'ye sunacağız.
Bu arada 13 ildeki elektrik kesintisine ilişkin yürütülen soruşturmanın tamamlandığı belirtildi. Soruşturma raporu pazartesi günü Güler'e sunulacak.