Elektrikte dev işbirliği imzaya kaldı

Doğan Grubu, Doğuş Holding ve Türkiye'de Galatasaray Adası'nı kiralayarak adını duyuran Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Lüksemburg merkezli Unit Investment, elektrikte işbirliğine gitmek için anlaştı. Yapılan açıklamada, söz konusu işbirliği için çerçeve anlaşması imzalamak amacıyla çalışma başlatıldı.

İSTANBUL - Doğan Grubu, Doğuş Holding ve Türkiye'de Galatasaray Adası'nı kiralayarak adını duyuran Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Lüksemburg merkezli Unit Investment, elektrikte işbirliğine gitmek için anlaştı. Yapılan açıklamada, söz konusu işbirliği için çerçeve anlaşması imzalamak amacıyla çalışma başlatıldı. Oluşturulacak ortak yapının İstanbul Anadolu yakası ve Sakarya-Bolu elektrik dağıtım ihalelerini inceleyeceği de duyuruldu.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan yazılı açıklamada, söz konusu ortak yapı için bir çerçeve anlaşması imzalamak üzere çalışmalara başlandığı belirtilerek "Bu bağlamda özelleştirme kapsamına alınmış
olan İstanbul Anadolu yakası ve Sakarya Bolu Elektrik dağıtım ihalelerini incelemeye karar vermiştir" denildi.
Doğan Holding'den İMKB'ye yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Grup, özelleştirme sürecinde bulunan elektrik dağıtım tesislerinin yanı sıra üretim ve ticaret de dahil elektrik piyasasının tüm kollarında yatırımı hedefliyor. Bu nedenle Doğuş Holding ve ülkemizde de elektrik üretimi yapan Lüksemburg merkezli Unit Investment ile bir çerçeve anlaşması imzalamak üzere çalışmalara başladı. Eşit ortaklıkla oluşturulacak olan konsorsiyum, her bölgeyi kendi içinde değerlendirecek ve çalışmalarını ona göre yürütecektir."
GS'li Aysal'ın elektrik santrali de var
Doğan Grubu ve Doğuş Holding'in yer aldığı konsorsiyumun üçüncü ortağı olan ve Türkiye'de Galatasaray Adası'nı kiralayıp kulübe ciddi tutarda finansman sağlayarak adını duyuran Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Unit Group, gaz ticareti, boru hattı ve santral yapımcılığı alanında faaliyet gösteriyor. Aysal'ın Marmara Ereğlisi'nde Unimar isimli bir de elektrik santrali bulunuyor.