Elektrikte devler ilk sırada

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik dağıtımı özelleştirmeleri için hazırlanan tasarının yasalaşmasının ardından...

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik dağıtımı özelleştirmeleri için hazırlanan tasarının yasalaşmasının ardından, 'İstanbul 2 Bölge, Konya, Ankara ve İzmit'ten Düzce'ye kadar olan bölge'nin ilk aşamada özelleştirilmesinin düşünüldüğünü söyledi.
Günay, 'Enerji, Petrol ve Gaz' gazetesinin 'Türkiye Akaryakıt ve LPG Sektörlerinde 2005 Yılının Değerlendirilmesi ve 2006 Yılı Beklentileri' konulu konferansta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir soru üzerine Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda elektrik dağıtımı özelleştirmelerinin yapılabilmesi açısından bir yasa tasarısı olduğunu belirten Günay, "Kısa zamanda yasalaşmasını bekliyoruz. Bu yasanın ardından artık dağıtım özelleştirmelerinin önünde bir engel kalmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Yasada en önemli konunun fiyat eşitleme mekanizması olacağını, ilk 5 yıl tüm Türkiye'de ulusal tarife uygulanacağını söyleyen Günay, 5 yılın sonunda ise bölgelerdeki elektrik fiyatlarının, her bölgenin kendi maliyetlerine göre belirleneceğini söyledi.
Kaçağın faturası 1 milyar dolar
Günay, Türkiye'deki kayıp-kaçak oranının yüzde 18-20 olduğunu, OECD ortalamasının yüzde 11'in üzerinde bulunduğunu, özelleştirmelerin ardından ise 7'lere indiğini anlattı. Günay bir soru üzerine basit hesapla dağıtımdan kaybedilen yıllık bedelin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu söyledi.