Elektrikte promosyonlu özelleştirme

Elektrikte promosyonlu özelleştirme
Elektrikte promosyonlu özelleştirme

Fırat Elektrik devri için 7 Ocak 2011 de düzenlenen törene Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katılmıştı. Fotoğraf: EVRİM AYDIN/AA

Sayıştay denetçileri Fırat Elektrik Aksa Elektrik'e devredilirken kasasında 8 milyon liranın unutulduğunu ortaya çıkardı.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA - Fırat Elektrik’in özelleştirilmesi için devlet üstüne bir de para vermiş. Elektrik dağıtım ihaleleri kapsamında 230 milyon dolara Aksa Elektrik’in ihalesini kazandığı Fırat Elektrik’in kasası boş değil 8 milyon lira ile doluyken devredildiği ortaya çıktı. Meclis KİT komisyonunda Sayıştay denetçilerinin ortaya çıkardığı skandalın kasıtlı mı olduğu yoksa yanlışlıkla mı olduğu araştırılıyor.
Fırat Elektrik’in özelleştirme ihalesi 18 Şubat 2010’da devri ise 7 Ocak 2011’de gerçekleştirildi. Özelleştirme sürecinde yaşanan skandal ise Sayıştay denetçilerinin raporunun TBMM KİT Alt Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında ortaya çıktı. Denetçiler 230 milyon dolara Aksa Elektrik’e hisse devri yoluyla ihale edilen Fırat Elektrik’in 2010 yılı faaliyetlerini inceledi. İnceleme sırasında şirket kasasındaki paranın gizlendiği belirlendi. Buna göre olay şöyle gelişti: Devir öncesi TEDAŞ, Fırat Elektrik’e kasasında bulunan paranın miktarını sordu. Fırat Elektrik kasada sadece 7 milyon 3 bin lira olduğunu bildirdi. Ancak ortaya çıktı ki devir sırasında kasada 9 milyon 777 bin 577 lira bulunuyordu. Fırat Elektrik’in tahsil edilmemiş alacaklarıyla birlikte kasasında ise toplam 15 milyon 156 bin 593 lira olduğu ortaya çıktı. Böylece Fırat Elektrik devredilirken tahsil edilmemiş alacaklarla birlikte 8 milyon lira para kasada bırakılmış oldu.
Denetçilerin raporu ortaya çıkınca KİT Komisyonu’ndan önce raporu görüşen alt komisyonun AK Parti , CHP ve BDP ’li üyeleri dosyayı üst komisyona sunarken, soruşturmanın derinleştirilmesini istedi. 

İnceleme yapılıyor
Meclis KİT Komisyonu’nda ise bu skandal özelleştirmeye karşı siyasi ittifak oluştu. AK Parti ve CHP’li üyeler, bu özelleştirmedeki karanlık noktanın aydınlanmasını istiyor. TEDAŞ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu da inceleme başlattı. Teftiş raporlarından olumsuz yanıt gelirse şirketin kasasına giden 8 milyon lira geri alınacak. Sorumluluğu olanlar da cezalandırılacak.
TBMM KİT Komisyonu Başkanı, Fahrettin Poyraz da Fırat Elektrikle ilgili inceleme sona ermeden ‘ibra’ işlemi olmayacağını açıkladı. Müfettiş raporunu beklediklerini söyleyen Poyraz, “Gerekirse Enerji Bakanlığı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu da göreve çağırabiliriz. Sonuçta usulsüzlük tespit edilirse bu para alınır. Sorumlular da cezaya çarptırılır” diye konuştu. Alt Komisyon üyelerinden CHP Adana Milletvekili Turgay Develi de, Fırat Elektrik’i alan firmaya adeta ‘hediye çeki’ verildiğini kaydetti. 

Aksa’dan ses yok
Aksa Elektrik’ten ise dün ses çıkmadı. Konu hakkında bilgi almak için aradığımız şirketin kurumsal yönetimi önce bir açıklama yapılacağını bildirdi. Ancak ısrarlı aramalarımıza rağmen Aksa’dan herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108056110805616

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - demkar

  Arkadaşın biri elektrik hırsızlığından bahsetmiş bahsetmesine de kaçak elektrik kuruma zarar değil ki. Gelen faturaya bakarsanız kaçak elektrik tüketimini siz, biz veriyoruz. Faturayı ödeyen ödemeyenin yerine de ödüyor.

  Bos laf - mataman

  Bazilari yine baslamis elektrigin parasini devlet toplasin diye üfürmeye. Özel sirketlere ragmen hala elektrik hirsizliginin önüne gecilemiyor. Özzelistirme özzelikle bu nedenle dogrudur. ( milyon kasada unutulmus lafina ben inanmak istemiyorum.

  O da bişey mi canım - kullanicikodu01

  Türk Telekom devredilirken kasasında kaç milyar dolar vardı ona da bir baksanız?

  Afiyet olsun - MEKATRONİK

  Deniz feneri ve benzeri soruşturmalarda ne olduysa bunda da o olur.

  DEVREDİLDİ DE NE OLDU - pispor

  Aksa devir aldıktan sonra sık sık elektrik kesilmeleri başladı.tarfolar patladı.Hatlar koptu.devlet baksın aksa deviraldıktan sonra halkın şikayetlerine.birde üstüne üstlük 8 milyon bırakılmış ya bu resmen hırsızlıktır.

  bal gibi - s.halicioglu

  bu 8 lira deglki unutulsun.Ama minareyi calan da kilifini hazirlamistir,birsey cikacagini sanmiyorum bundan !