Elektrikte şalterler iniyor

Rusya ve İran'ın Türkiye'ye gönderdiği doğalgazı azaltmasıyla bazı illerde sanayi tesislerinin gazı kesilirken elektrik kesintileri uygulaması da başlatıldı.

ADANA/ BURSA - Rusya ve İran'ın Türkiye'ye gönderdiği doğalgazı azaltmasıyla bazı illerde sanayi tesislerinin gazı kesilirken elektrik kesintileri uygulaması da başlatıldı. Türkiye Elektrik İleşitim A.Ş. Genel Müdürlüğü 18'inci İletim Tesisi Grup Müdürü Yılmaz Eğerci, gaz sıkıntısının doğalgazla üretim yapan elektrik santrallarını da etkilediğini, yurt genelinde birçok organize sanayi bölgesinde fabrikaların enerji sıkıntısına düştüğünü söyledi. TEİAŞ'ın, fabrikalarının enerji ihtiyacını karşılamak için şehir içinde elektrik kesintisi yaptığını belirten Eğerci, "Bugünden itibaren tüm ülkede şehir içinde elektrik kesintisi uygulanıyor" dedi.
Sanayiye geçici çözüm
Bu arada dün Türk sanayinin kalbi olan Kocaeli ve Bursa illerindeki büyük kuruluşların doğalgazlarının kesilmesi sonucu ortaya çıkan kriz de yavaş yavaş çözüldü. Önceki gün saat 10.00'dan itibaren Kocaelide doğalgaz vanaları kapatılan sanayi kuruluşlarına dün öğlen itibarıyla gaz verilmeye başlanmasının ardından, kendi tesisleri için enerji üreten 13 firmaya da ihtiyaçlarının 50'si oranında doğalgaz verildi. Ancak buna rağmen kuruluşlar ulusal şebekeye yüklenince iki bölgede de elektrik kesintileri yaşandı.
Çanakkale'de ise büyük sanayi kuruluşlarından Çanakkale Seramik doğalgazı kısıtlandığı için üretimine ara verirken, Enerji Üretim'in ise gazı kesildi.