Elektrikte son pazarlık

Enerji Bakanlığı ile devlete pahalı elektrik satan yap-işlet-devret (YİD) modelli santrallar arasında uzun süredir devam eden pazarlıklarda son aşamaya gelindi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanlığı ile devlete pahalı elektrik satan yap-işlet-devret (YİD) modelli santrallar arasında uzun süredir devam eden pazarlıklarda son aşamaya gelindi. Doğalgazla üretim yapan, elektriğin kilovatsaatini 10 cent'e satan, Ova, Doğa, UniMar ve Trakya santrallarından fiyatı 6.5 cent'e indirmesi istenmişti. Santralların bakanlığın istediği 6-7 cent fiyata razı olduğu öğrenildi.
Enerji Bakanlığı geçen yıl aralıktan bu yana doğalgazla üretim yapan yap-işletdevret modelli santralardan alınan elektriğin maliyetinin düşürülmesi için fiyat müzakeresi yapıyor. Bakanlık, 1 kilovatsaatini ortalama 10 cent'e aldığı elektriğin fiyatını 6.5 cent'e indirmeyen santrallara 'buyout' kartını göstermişti. Fiyatını düşürmeyen santralların bedeli karşılığında devralınacağı, daha sonra da bu santralların yeniden ihale edileceği belirtilmişti. Ancak yapılan projeksiyonlarda santralların devralınması durumunda 2.5 milyar dolarlık ilave maliyetin ortaya çıkabileceği ve bu nedenle Hazine'ye büyük yük geleceği vurgulanmıştı. Enerji Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi doğalgazla üretim yapan dört santralla ilgili görüşmelerin son aşamaya geldiğini, sundukları teklifin genel olarak santral sahibi şirketlerce kabul gördüğünü söyledi. Aynı yetkili, "Santrallarla uzun süredir görüşüyoruz. Sözleşmelerde ince hükümler var. Onları inceliyoruz" dedi. Bakanlığın kilovatsaat başına 6-7 cent teklifi götürdüğünü belirten yetkili, santralların bu fiyata razı olduğunu söyledi.
Görüşülen dört santral var
Enerji Bakanlığı'nın müzakerelerde bulunduğu dört santral bulunuyor. Bunlardan Çolakoğlu Grubu'na ait Ova Santralı'nın imtiyaz sözleşmesi 31 Mayıs 1996'da imzalanmış, santral 1997'de işletmeye alındı. 253 megavatlık kurulu gücü bulunan santraldan 21 Ocak 2017'ye kadar elektrik alınacak. Trakya Elektrik Üretim A.Ş.'nin hissedarları Gama, Enron, Wing international, Midland Generation'ın sahibi olduğu, 478 megavatlık kurulu güçteki Trakya Santralı, 5 Haziran 1999'da ticari işletmeye başlamıştı. Santralın sözleşmesi 5 Haziran 2019'da sona erecek. 18 Mart 1996'da sözleşmesi imzalanan UniMar Santralı'ndan devlet 12 Haziran 2019'a kadar elektrik almaya devam edecek. 478 megavatlık kurulu gücü bulunan santralın sahibi UniMar A.Ş. Santralın hissedarları ise Unit International, Unit Investment, Marubeni, Entes, National Power, MarubeniEuro Power. 12 Mayıs 1995'te uygulama sözleşmesi imzalayan Doğa Santralı 22 Mayıs 1999'da işletmeye geçmişti. Santralın sözleşmesi 22 Mayıs 2019'da bitiyor. 180 megavat'lık santralın hissedarları Edison, Mission Energy ve Çapan Şirketler Grubu.
Ova Santralı'nın imtiyaz sözleşmesi ile UniMar Santralı'nın uygulama sözleşmesi, 53. hükümet döneminde Başbakan Mesut Yılmaz tarafından imzalandı. O dönemde Enerji Bakanı Hüsnü Doğan'dı. Trakya Santralı'nın uygulama sözleşmesi ise 52. hükümet döneminde Başbakan Tansu Çiller, Enerji Bakanı Şinasi Altıner tarafından, Doğa Santralı'nın uygulama anlaşması ise 50'nci hükümet döneminde imzalanmıştı. Bu dönemde Başbakan Çiller, Enerji Bakanı Veysel Atasoy idi.