Elektrikte Suriye'ye ambargo yok

Elektrikte Suriye'ye ambargo yok
Elektrikte Suriye'ye ambargo yok

Türkiye ’den Suriye’ye verilen elektriğin kesilip kesilmeyeceği tartışmalarına son noktayı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) koydu. İlişkilerin iyice gerildiği Suriye’ye elektrik satışına devam edilecek. EPDK Suriye’ye elektrik satmak isteyen firmalar için duyuru yaptı. Suriye’ye elektrik satmak isteyen firmalar 19 Eylül’e kadar başvuru yapacaklar.
Şimdiye kadar Suriye’ye elektrik satışını AKSA yapıyordu. Aksa Elektrik, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde Birecik-Halep enerji iletim hattı üzerinden 500 MW güçte izole bölge besleme yöntemi ile Suriye’ye elektrik enerji ihraç edilmesi için EPDK’ya başvurusunu yaptı. Başvuru 1 yıl için yapılıyor. AKSA’nın yaptığı başvuru toptan satış lisansının tadil edilmesi için yapıldı. EPDK’ya başvurmadan önce de haziran ayında Suriye ile kontrat imzaladı. Başka bir firmanın Suriye ile kontratı şu anda yok. Bunun için elektrik satışında başka bir firmanın başvuru yapması beklenmiyor. Eğer başvuru olursa ihale açılacak.

Halep için hayati önemde 
Aksa Elektrik, Suriye’ye 2,5 milyar kilovatsaatlik (kWh) elektrik satışı yapıyor. Türkiye’den ihraç edilen elektrik, Suriye’nin kuzeyinde yer alan Halep ve civarında kullanılıyor. Bu miktar Suriye’nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Söz konusu ihracat kesildiği zaman ülkenin kuzey bölgesinin ciddi bir sıkıntı yaşayacağı belirtiliyor. Anlaşmanın büyüklüğü ise yaklaşık 200 milyon dolar civarında. Şimdiye kadar Türkiye insani koşulları düşündüğü için elektriği kesmeyi gündemine almamıştı.  ‘Sıradışı gelişmeler’ yaşandığı için bu konudaki kararın Başbakan Erdoğan tarafından verileceği gündeme gelmişti. Yetkililer Türkiye’nin sattığı elektriğin o bölge için hayati öneme sahip olduğunu vurguluyor. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com