Elektrikte zam bilmecesi

Halk kime inansın?

Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye gitmeden, "Dönmeden elektrik zammında gelişme olmaz" sözleri zam beklentisi yaratırken, Enerji Bakanı Güler, "Elektriğin toptan fiyatındaki yüzde 23.9'luk zam tüketiciye yansımayacak" dedi. Başbakan Yardımcısı Şahin de 'Zam olmayacak' sözünü verdi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, ABD'ye giderken, elektriğe zam konusunda "Ben dönmeden bu konuda gelişme olmaz" sözleri daha sonra zam yapılacağı beklentisi yaratırken, Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Zam yok" dedi. Güler, Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş.'nin (TETAŞ) 1 Eylül 2006 tarihinden geçerli olacak, elektriğin toptan satış fiyatındaki yüzde 23.9'luk artışın tüketiciye zam olarak yansıtılmayacağını açıkladı.
Fiyat artışı iç düzenleme
Hilmi Güler, dünkü basın toplantısında, son günlerde elektriğe zam yapılacağına ilişkin haberlere açıklık getirdi. TEDAŞ'ın 1 Eylül itibarıyla elektriğin toptan fiyatında yaptığı yüzde 23.9'luk artışın piyasa içi dengeleme olduğunu belirten Güler, TETAŞ'ın yeni tarifesinin bir iç düzenleme olduğunu ve geçmiş yıllarda da benzer düzenlemeler yapıldığını söyledi.
Tüketiciye yansımayacak
Güler, "Örneğin geçen yıl da fiyatlarda yüzde 20'lik indirim yapılmıştı, ancak bu da nihai tüketiciye yansıtılmamıştı" dedi. Bakan Güler son fiyat artışının da bundan öncekiler gibi nihai tüketici olan vatandaşa, sanayiciye ve ihracatçıya fiyat artışı veya zam şeklinde yansımasının söz konusu olmadığını söyledi. AKP olarak iktidara gelmeleriyle birlikte enerji konusunu bir sisteme bağladıklarını ve sistemin çok dinamik bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Güler, şunları kaydetti: "Önceki yıllarda bu tip hareketler genellikle farklı farklı birimler tarafından ele alınıyordu. Ama şimdi artık bizde bir sistem var, bir enerji yönetimi var, ham maddesiyle, üretimiyle, dağıtımıyla, iletimiyle, ticaretiyle ve düzenleyici kurulları ile bir enerji sistemi, enerji yönetimi var. Biz bu yönetim tarzımızda kendi içimizde düzenlemeler yapıyoruz. Bunu bir futbol maçına benzetirseniz biz maçın sonunu beklemiyoruz, maçın içinde de düzenlemeleri yapıyoruz, bu her teknik direktörün yapması gereken hareket gibi biz de bunu enerji yönetimimizde duruma göre bu düzenlemeleri yapıyoruz. Üstelik bunları yaparken de Hazine'ye en ufak bir yük getirmiyoruz."
Güler, 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin (DUY) devrim niteliğinde düzenleme getirdiğini belirtirken, "DUY'dan önce otoprodüktörlerin bazı şikâyetleri vardı. Şimdi hallerinden memnunlar. DUY'un devreye girmesiyle Tetaş'ın toptan fiyatlarda artış yapması gereklilik haline geldi. Ancak bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, bu artış halka bir zam olarak yansımayacaktır" diye konuştu.
Şahin'den güvence
"Dünyanın en pahalı elektriğini Türkler kullanıyor" eleştirilerini anımsatan Güler, "Küçük bir enflasyon olduğu halde yansıtmadık. Bu da bir düşüşü ifade eder" dedi. Güler, 25 Avrupa ülkesindeki konutlarda elektriğin birim fiyat ortalamasının 14.2 avro sent, Türkiye'de ise 8.1 avro sent, sanayi elektriğinin ise bu ülkelerde 8.6 avro sent, Türkiye'de 5.5 avro sent olduğunu söyledi. Bu arada, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, "Başbakanvekili sıfatıyla diyorum ki halkımız endişeye kapılmasın, elektriğe zam gündemimizde yok" dedi.Melih Gökçek takas önerdi
Enerji Bakanı Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Botaş'a doğalgaz borcunu ödeyemeyeceğine ilişkin sözlerinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Belediyenin çok sayıda yatırımı var. Ancak bizim de belediyeden alacağımız söz konusu. Elbette ki bunu bir çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Son olarak belediye, borcunu ödemek üzere bize, arasında belediyeye ait gayrimenkullerin borca istinaden Botaş'a devrini de içeren öneriler sundu. Bunları değerlendiriyoruz."