Elektronik devi Sony'ye Batılı kurtarıcı

Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Sony, yönetim kurulu başkanlığına ve en üst düzey yöneticilik görevine Galler asıllı Amerikan vatandaşı Sir Howard Stringer'i getirdiğini açıkladı.

TOKYO - Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Sony, yönetim kurulu başkanlığına ve en üst düzey yöneticilik görevine Galler asıllı Amerikan vatandaşı Sir Howard Stringer'i getirdiğini açıkladı.
Daha önce Sony'nin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki operasyonlarını yöneten Stringer, yeni görevinde Nissan Motor'u yöneten Carlos Ghosn'dan sonra büyük bir Japon şirketinin başına getirilen ikinci Batılı olacak. Sony'nin, Stringer'den önceki yönetim kurulu başkanı Nobuyuki Idei ise emekliye ayrıldı. Financial Times gazetesinin haberine göre yeni atama Sony'nin elektronik piyasasındaki değişikliklere uyum gösteremediği ve bu nedenle de pazar payının azaldığı şeklindeki endişelerin yoğunlaştığı bir dönemde yapıldı.
Uzun süreden beri şirketin verimliliğini ve kârını artırmak için 'Transformasyon 60' adlı bir planı uygulayan Sony yöneticilerinin 1999'dan beri yönetim kurulu başkanı olan Nobuyuki'nin istifasıyla şaşkınlığa uğradıklarını söylüyor.
Sony Music'in, Bertelsmann Music ile birleşerek dünyanın ikinci büyük müzik şirketinin yaratılmasını sağlayan Stringer'in yıldızı bu operasyondan sonra parladı. Stringer daha sonra oluşturduğu bir konsorsiyumla Sony'nin ünlü film şirketi MetroGoldwyn Mayer'ı satın alma operasyonunu örgütledi. Stringer'in grupta daha fazla yükselmesini beklemeyenler bu atamayı sıra dışı olarak niteledi.
CBS'te prodüktördü
Japonca bilmeyen 63 yaşındaki Stringer, 1997'de Sony'ye katılmadan önce 30 yıl muhabir olarak ABD'nin ünlü televizyon kanalı CBS'te çalışmıştı. Stringer son olarak ünlü sunucu Dan Rather'ın prdodüktörü olmuş ve daha sonra da kanalın başına getirilmişti. Stringer, Sony'ye katıldıktan sonra da Japon şirketinin rekabetçiliğini engellediğini öne sürdüğü bürokrasiyi ortadan kaldırmlak için verdiği mücadeleyle tanınmıştı.