Elektronik imza noterin işini alacak

Elektronik imza noterin işini alacak
Elektronik imza noterin işini alacak

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, noterler için yeni düzenlemelerin gündemde olduğunu söyledi.FOTOĞRAF: SELCUK YILDIZ / AA

İSTANBUL - Sanayi Bakanı Nihat Ergün, işletmeler için bürokratik mekanizmaların azaltılacağını belirterek, bu sürecin bazı meslek kollarını etkileyeceğini söyledi. Ergün, “Örneğin; artık bu kadar çok noter olmayacak” diyen Ergün, elektronik imza ile şirketlerin kurulabileceğini, sözleşmelerin imzalanabileceğini, dolayısıyla noter onayının da rafa kalkacağını vurguladı.

Bakan Ergün, KOSGEB’in dün düzenlediği KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı Ortak Akıl Çalıştayı Taslak Programı’nda yaptığı konuşmada, “KOBİ’leri Türkiye ekonomisinin çözülmesi gereken bir sorunu olarak değil, ekonominin motoru olarak görüyoruz” dedi. Yeni dönemde, bürokrasiyi daha da azaltarak desteklere erişimi kolaylaştırmak istediklerini anlatan Ergün, kamu kurumlarına mükerrer olarak verilen her tür belgenin, konuyla ilgili tek bir kuruma ibraz edilmesini ve diğer kurumların kullanımına açılmasını da sağlayacaklarını bildirdi.

Sözleşmede noter şartı kalkacak “Her yenilik bir bürokratik mekanizmayı devre dışı bırakıyor. Ama aynı zamanda bazı kurumlar için sektörler için bir gelir kaynağını da ortadan kaldırıyor” diye konuşan Ergün, bu süreç konusunda noterleri örnek verdi. Büyük mağazaların bakkalların yeniden yapılanmasını nasıl zorunlu hale getirmesi gibi ana sözleşmelerde noter tasdiki şartının kaldırılmasının da noterleri yeniden yapılandıracağını ifade etti. Ergün, “O zaman göreceğiz, noter arkadaşlarımız bir direniş gösterecekler. Diyecekler ki ‘ne olacak bizim harçlardan aldığımız paylar, noter tasdik ücretleri.’ Olmayacak” diye konuştu.
Elektronik imza ile evden şirket kurma döneminin başlayacağına da dikkat çeken Ergün, bunun da noterlerin işini azaltacağını belirtti. Ergün, “Ana sözleşmeleri evinden imzalasın, notere gitmesin, bu kolaylıktan insanlar istifade etmesinler mi? Etsinler. Bir mekanizma devreden çıkıyorsa, çıksın o mekanizma devreden ve insanlar işlerini daha hızlı yapsınlar” dedi.
KOBİ ’lerin proje yapma konusunda zayıf olduklarını belirterek, KOBİ’lerin proje yapmayı öğreneceğini, projesi olmayana destek verilmeyeceğini de anlatan Ergün, “Var da onu geliştirecek, onu büyütecek, destek değil bunlar” şeklinde konuştu. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  direniş