'Eleştirmedik sadece uyardık'

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TÜSİAD YİK toplantısında, 'hükümeti sert şekilde eleştirdikleri' yorumunun doğru olmadığını belirterek, "Hükümeti, AB reform çalışmalarıyla ilgili birtakım yavaşlamalar veya duraklamalar olduğunu hissettiğimiz için uyardık" dedi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

ADIYAMAN - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TÜSİAD YİK toplantısında, 'hükümeti sert şekilde eleştirdikleri' yorumunun doğru olmadığını belirterek, "Hükümeti, AB reform çalışmalarıyla ilgili birtakım yavaşlamalar veya duraklamalar olduğunu hissettiğimiz için uyardık" dedi.
Koç, Adıyaman'da Vehbi Koç Vakfı tarafından yapılan Gaziantep Üniversitesi Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi temel atma töreni sonrası soruları yanıtladı. Koç, hükümetin AB sürecinde rehavete kapıldığı yorumlarına ilişkin, "AB müzakere sürecinde tarih yaklaştıkça iç politikaya yönelik bu tip söylemler artacaktır" dedi. Koç, yerine göre hükümetin en büyük destekçisi olduklarını söyleyerek, "Fakat yanlış gördüğümüz noktalarda kendilerini ikaz etmeyi de görev addediyoruz. AB referandum çalışmalarıyla ilgili bazı yavaşlama veya duraklamalar olduğunu hissettiğimiz için kendilerini uyardık" diye konuştu.
'Kafa karıştırmayalım'
Türkiye'nin rehavete kapıldığı eleştirilerinin özellikle Almanya ve Fransa tarafından geldiğini kaydeden Koç, muhafazakârların Türkiye'nin AB'ye girişi ile ilgili ciddi sorunları olduğunu ifade etti. Koç, şöyle devam etti: "Bunu iç politika malzemesi olarak kullanıyorlar.
3 Ekimde her şeye karşın müspet sonuç çıkacağını umuyorum. Biz yolumuza bakıp gerekli reformları yapalım." Koç, AB'nin en az 8-10 yıllık süreç olacağına işaret ederek, "10-15 yıl sonra ne olur belli değil. AB içinde de problemler yaşıyorlar" dedi. Mustafa Koç, bu nedenle kısa vadeli gündemlerle kafa karıştırmamak gerektiğini dile getirdi. Koç, Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili "Zamanlama doğruydu" diye konuştu.Koç'tan eğitime yatırım
Adıyaman üniversite sahibi olma yolundaki en büyük adımını 'Koç Grubu'nun Anadolu Buluşmaları' sayesinde attı. Geçen yıl Gaziantep'teki bayileriyle toplantı için kente gelen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'tan Adıyaman'a yatırım isteyen Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, bunun yerine Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi'nin yapımı için 2 milyon dolarlık desteği almayı başardı. Gaziantep Üniversitesi Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi inşaatının temel atma töreninde konuşan Mustafa Koç, eğitimde bölgeler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için gençlere yaşadıkları bölgelerde kaliteli yükseköğrenim fırsatı sunulması gerektiğini söyledi. 1000 öğrenciye eğitim olanağı sunacak fakültede elektronik, giyim endüstrisi, moda tasarımı ve tekstil bölümleri de bulunacak. Bir yılda içinde tamamlanacak proje, 2 milyon dolara mal olacak.