Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe'de kentsel dönüşüm projesine başlıyor

Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe'de kentsel dönüşüm projesine başlıyor
Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe'de kentsel dönüşüm projesine başlıyor

Hakan Günderen (solda) ve Muzaffer Zeren, Elginkan Grubu?nun projeleri ve E.C.A.?nın yeni ürünleri hakkında bilgi verdi.

E.C.A.'nın sahibi Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe'de 76 dönüm arazi üzerinde konut ve iş merkezi yapacak. İnşaatı 2010'da başlayacak projeden Elginkan, en az 600 milyon dolar ciro hedefliyor

İSTANBUL - Isı ve yapı sektöründe faaliyet gösteren Elginkan Topluluğu, krize rağmen yatırımlarına devam ediyor. Kartal ve Maltepe kentsel dönüşüm projesi dahilinde bölgeden toplam 76 dönüm arsa aldıklarını belirten Elginkan Topluluğu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Zeren, burada konut ve ofisten oluşan bir inşaat projesi gerçekleştireceklerini söyledi. Toplam 120 bin metrekare alanda gerçekleşecek konut projesinin yapımına 2010 yılında başlayacaklarını anlatan Zeren, “Kartal ve Maltepe kentsel dönüşüm projesi İstanbul içinde yeni bir şehir yaratacak. Çok büyük bir alanda modern bir yatırım. Biz de inşaat projemizden 500-600 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz” dedi. 

100 milyon avro yatırım
Krizi tasarruflu ve daha ekonomik ürünlerle aşmaya çalıştıklarını belirten Zeren, 2009 yılının ilk üç ayında 3 milyon avroluk yatırım gerçekleştirdiklerini, 2012 yılına kadar da 100 milyon avroluk yatırım hedeflediklerini vurguladı.
Elginkan Topluluğu’nun 10 fabrika ve 19 şirketle ısı, yapı, otomotiv sektörlerinde faaliyet gösterdiğini anlatan Zeren, topluluğun tüm gelirinin de Elginkan Vakfı aracılığıyla eğitim, kültür, teknoloji ve araştırma olarak Türk milletine vakfedildiğini hatırlattı.
2008 yılında 100 milyon avrosu ihracat olmak üzere 285 milyon avro ciro elde ettiklerini belirten Zeren, “60 ülkeye ihracat yapıyoruz. Son dönemde krizden en az miktarda etkilenmek için de ihracatımızı ağırlıklı olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki cumhuriyetlere yönlendirdik” diye konuştu.
2005 ve 2006’da büyüyen yapı sektörünün 2007-2008’de yüzde 25 daraldığını belirten Zeren, “Pazardaki daralmaya rağmen, armatür pazarında 2007 yılında yüzde 36 olan pazar payımızı 2008’de yüzde 40’a çıkardık” dedi. 

Armatür pazarında lider
Türkiye armatür pazarının lideri olduklarını aktaran Zeren, 2008’de toplam pazarın 6 milyon adet olduğunu, bunun 2 milyon 400 bin adedinin de kendilerine ait olduğunu kaydetti. Elginkan Topluluğu şirketlerinin Ar-Ge faaliyetleri için ODTÜ’de bir teknoloji şirketi kurduklarını anlatan Zeren, Ar-Ge’ye yılda 5 milyon dolar harcadıklarını da ifade etti.
Zeren, ABD’li ve Fransız iki şirketle ısı ve klima pazarında işbirliği yaparak, dünya pazarlarında yayılmayı hedeflediklerini de söyledi. Eğitim ve teknoloji yatırımlarını her yıl artırdıklarını anlatan Zeren, bugüne kadar 35 milyon dolarlık okul yaptıklarını açıkladı.

Üçüncü nesil armatür yaptı
Elginkan’ın kurucusu Ekrem Elginkan’ın ve oğulları Cahit ile Ahmet’in isimlerinin ilk harfinden oluşan E.C.A. markası ‘damlatmayan musluk’ ilkesiyle yola çıktı. E.C.A. ve Serel markalarının satışını gerçekleştiren Elmor’un Genel Müdürü Hakan Günderen, bu yıl yedi seride toplam 35 yeni ürün çıkaracaklarını söyledi. Hakan Günderen, Türkiye ve dünyada bir ilk olan ‘Primemix’ serisini de şöyle anlattı: “Haziranda üçüncü nesil olarak adlandırılan yeni nesil armatürleri piyasaya sunuyoruz. Bu serinin en büyük özelliği, sıcaklık derecesini suyu açmadan ayarlayarak, yüzde 60’lara varan su tasarrufu sağlaması.”  (Radikal)