Eli boş döndüler

Eli boş döndüler
Eli boş döndüler
Piyasalar, kur savaşlarının masaya yatırılmasının beklendiği G20 zirvesinden umduğunu bulamadı. Müdahale beklentisi dolara yaradı.

İSTANBUL -Japonya ile Brezilya’nın döviz alımları ve sıcak paraya musluğunda vergi kararları ile tetiklediği kur savaşlarını konuşmak için toplanan G20 toplantısı fiyaskoyla sonuçlandı. ABD’nin merkez bankası başkanları ve maliye bakanlarına yaptığı “Çin’in yuanına çekidüzen verin” sufleleri de havada kaldı, döviz piyasalarına koordineli bir müdahale kararı çıkmadı. FED Başkanı Ben Bernanke’den, TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz’a kadar birçok önemli ismin bulunduğu ekonomi kurmayları kurlara “koordineli müdahale” önerilerini elinin tersiyle itti.

G20 tahminleri dolara yaradı
Zaten analistler de zirveden somut bir karar çıkmasını beklemiyordu. Buna rağmen kurda artış önlemi gelecek beklentisi doların değerlenmesini sağladı. Euro dolar paritesi 1,3858’e kadar geriledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya ’da iş hayatının ekonomiye duyduğu güveni gösteren Ifo endeksinin eylülde 107,6 puan ile 2007 Nisanı’ndan bu yanaki en yüksek seviyesine çıkması ise euroya güç verdi, euro dolar paritesi gün içinde 1,3973’e kadar çıktı. İçeride ise tl/dolar paritesi güne 1.42 ile perşembe günkü düzeylerinde devam etti. IMKB 100 endeksi ise 71 bin puanı geçerek yeni bir rekor kırdı.

Bu hafta 6 milyar dolar girdi
G20’den koordineli müdahale yönünde bir karar çıkmamış olması gelişen piyasalara sıcak para dalgasının kısa vadede önünün kesilmeyeceğinin işareti. 4 Kasım’da FED’in yeni tahvil alımları açıklaması halinde, piyasalara daha fazla para sürülecek. Kurlara koordineli bir müdahale olmadığı sürece de yerel para birimleri değerlenmeye, gelişen piyasalarda cari açık balonu şişmeye devam edecek. Öte yandan son verilere göre, gelişmekte olan piyasalara 20 Ekim’de sona eren haftada 5,8 milyar dolar ‘sıcak para’ girdi.(finans servisi)