'Elizabeth LPG'li otomobile biniyor'

Türkiye'de otogaz (LPG) kullanan araç sayısının 1.5 milyona ulaştığı belirtiliyor. Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak...

İSTANBUL - Türkiye'de otogaz (LPG) kullanan araç sayısının 1.5 milyona ulaştığı belirtiliyor. Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak, Makine Mühendisleri Odası'nın (MMO) verilerine göre Türkiye'de her yıl 150 bin civarında yeni LPG'li aracın trafiğe çıktığını söyledi. İstanbul'da her ay ortalama 3 bin araca LPG dönüşümünün yapıldığını kaydeden Şafak, "Bu rakamla Türkiye, Avrupa'nın ve dünyanın en büyük LPG'li araç parklarından birine sahip. LPG'li araç sayısı toplam araçların yüzde 25'ine eşit" dedi.
'AB otogazı teşvik ediyor'
AB ülkelerinin bu orana önümüzdeki beş yıl içinde ulaşmaya çalıştığına ve bu konudaki politikalarını buna göre şekillendirdiğine dikkat çeken Şafak, "Türkiye'nin bu orana çoktan ulaşması oldukça sevindirici. Dünyadaki en büyük otogaz tüketimi yapılan ülkeleri Güney Kore, Japonya, Meksika, Türkiye, İtalya, Polonya, Fransa, Almanya, İngiltere olarak sayabiliriz" diye konuştu.
Şafak, Avrupa hükümetlerinin oto gazı teşvik edici politikalar izlediklerini, böylece otogazın çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirterek, şunları söyledi:
"Avrupa ülkelerinin hemen hepsi vergi teşvikleri uyguluyor. Bir kısmında otogazlı araçlardan otopark ücreti alınmıyor, hatta bir kısmında LPG montaj maliyetinin büyük bir bölümü devlet tarafından karşılanıyor.
'Lüks araçlar taktırıyor'
Mesela İtalya'da şehir merkezlerinin büyük bir çoğunluğuna otogazlı araçlardan başka araç sokulmuyor. Oto gaz, özellikle çevreci olduğu için Avrupa da büyük bir genişleme alanı buluyor. Mesela Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in bir aracının LPG'li olduğunu biliyor muydunuz?"
Şafak, son dönemde LPG dönüşüm teknolojilerin çok gelişerek yeni nesil araçların teknolojilerine sahip olmaları ve buna uygun modellerin geliştirilmesiyle, yeni sistem LPG kitleriyle son model araçlara sorun yaşamadan ve aracın orijinalliğini bozmadan bütün elektronik sistemleriyle uyumlu LPG montajının yapılabildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye'de bugüne dek LPG, hep fiyat avantajı göz önünde bulundurularak tercih edildi. Bu da 'LPGyi kalitesiz ve ucuz araçlar kullanıyor' gibi bir algı yarattı. Birçok lüks araç sahibi araçlarında LPG kullanırken bunu gizleme gereksinimi duydular. Şimdi kamuoyunda LPG'ye olan güvenin artmasıyla, lüks araçlarda LPG'ye ilgi başladı. Artık son model jiplerde oldukça sık LPG kullanılıyor. Tüketici nezdinde güvenilirliği çok büyük olan akaryakıt şirketlerinin istasyonlarında otogaz satmaya başlamaları da bu ürüne olan güveni ve talebi de tetikledi tabii..."İstanbul'da 360 korsan işyeri var
Asım Şafak, kamuoyunda kazaların, araçların LPG'li olmasından kaynaklandığı gibi bir izlenim yaratıldığını savunarak, şunları söyledi: "Standart dışı üretilen otogaz tanklarının kullanılması, dönüşümün standartlara uygun olarak yapılmaması ve tankların ağzına kadar doldurulması (en fazla yüzde 80) otogazlı araçlarda tehlike yaratıyor. Otogaz dönüşümü yapabilmek için Sanayi Bakanlığı, TSE ve ilgili kurumlardan yeterlilik belgelerini edinmek gerekiyor. İstanbul'da yalnızca 46 yasal çalışma izni bulunan LPG montaj istasyonu varken, korsan çalışan işyeri sayısı 360'ı geçiyor. Aslında esas tehlike montaj servislerinin dışında başlıyor. LPG kitleri ve otogaz tanklarının imalatında uyulması gereken standartlar da belli iken, bu standartları denetleyecek bir mekanizma yok."