Elma'ya 'özel' ısırık

Elma'ya 'özel' ısırık
Elma'ya 'özel' ısırık
Geçen yıl Apple hisselerinden yatırımcılarına kazanç sağlayan özel bankacılık sektörü, şimdi gözünü Facebook hisselerine dikti
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Yüksek mevduatlı yatırımcılara hizmet veren özel bankacılık sektörünün yeni gözdesi küresel piyasalarda işlem gören kazancı bol hisseler. Geçen sene Apple ve Citibank hisselerinden yatırımcılara kazanç sağlayan özel bankacılık sektörü bu sene de Facebook ve Zynga hisselerini mercek altına aldı.

Akbank’ın davetiyle Londra ’da düzenlenen Euromoney ‘En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu Ödülleri’ törenine katıldık. Euromoney’in Türkiye ’deki En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu’ olarak seçtiği Akbank Private Banking’in Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı global şirket piyasalarına hâkim olmak için yurtdışında yatırımcı uzmanı elemanlarının bulunduğunu ifade etti. Galatalı “5 bini aşkın müşterimizin içinde 300-350 adedinin global piyasalardan 2011’de kazanç sağladığını söyleyebilirim” dedi.

Rota yeni fırsatlar
Galatalı 2012 hedeflerinin yüzde 30 büyüme olduğunu ifade ederek hedefe ulaşmak için Akbank tahvil ihraçlarını değişen vade ve farklı kupon ödeme frekansları ile yatırımcılara ulaşmak istediklerini belirtti. Galatalı “Amacımız, döviz/parite işlemleri, vadeli işlemler ve hisse senedi işlemlerini aynı platform altında toplayan bir Yatırım Portalı Projesi’ni hayata geçirmek, başta Ortadoğu ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler olmak üzere yeni pazarlara erişmek” diye konuştu.

Galatalı yabancıya konut satışının önünü açacak Mütekabiliyet Yasası ile Körfez ülkelerinden gelecek yatırımcılara emlak danışmanlığı da yaparak bu sermayedarların birikimlerine ulaşmak istediklerini ifade etti. Galatalı bu pazardan 1 milyar dolarlık bir hacmi Akbank Özel Bankacılık’a yansıtmak istediklerini söyledi.

1 mİlyon TL üzerİ mevduat % 30 arttı
Türkiye’de 1 milyon TL ve üzeri mevduat 2010’a göre yüzde 30 artarak 93.4 milyar TL oldu.

250 bin TL ve üzeri varlık büyüklüğü yüzde 27’lik artış ile 169 milyar TL’ye ulaştı.

1 milyon TL ve üzeri büyüklüğe sahip mevduat hesap adedi yüzde 34 artarak 40 bin oldu.

250 bin TL ve üzeri mevduat hesap adedi yüzde 26 artarak 230 bine ulaştı.

bigPara.com