Emaar Türkiye, Büyükçekmece ve Libadiye'ye 2.5 milyar dolar yatıracak

Emaar Türkiye, Büyükçekmece ve Libadiye'ye 2.5 milyar dolar yatıracak
Emaar Türkiye, Büyükçekmece ve Libadiye'ye 2.5 milyar dolar yatıracak

Ozan Balaban, ?Evler bir yılda yüzde 40 prim yaptı? dedi.

Büyükçekmece'de yapımı süren Toskana Vadisi'ne 700 milyon dolar harcayan Emaar Türkiye, Libadiye'deki arsa üzerinde de 1.8 milyar dolarlık otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapacak
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye pazarına bundan üç yıl önce giren Emaar Türkiye, krize rağmen yatırımlarını son sürat sürdürüyor. Büyükçekmece ve Libadiye’deki projelerine toplam 2.5 milyar dolar harcamayı planlayan kuruluş, uygun nokta bulduğu zaman yatırımlarına devam edecek. Türkiye’deki ilk yatırımını İstanbul Büyükçekmece’deki Toskana Vadisi Projesi’yle gerçekleştiren kuruluş, burası için 700 milyon dolar harcadı. Emaar Türkiye, Büyükçekmece’de 2 bin dönüm arazi üzerinde ev, otel, alışveriş merkezi ve hastaneden oluşan bir kasaba yaratmayı hedefliyor.
Toskana Vadisi Projesi’nin, 12 farklı tipte toplam 540 lüks villa, ikiz villa ve Toskana dairelerinden oluştuğunu söyleyen Emaar Türkiye İcra Kurulu Başkanı Ozan Balaban, “174 konuttan oluşan İlk fazdaki evlerin 147 tanesi satıldı. Büyüklükleri 384 ile 900 metrekare arasında değişen evlerin fiyatıysa 800 bin dolardan başlıyor 3 milyon dolara kadar çıkıyor. Evler Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’nin etkileyici manzarasına hâkim” dedi. 

En büyük sosyal tesis
Müşterinin büyük çoğunluğunun fabrika sahibi yada üst düzeyde yönetici olduğunu belirten Balaban, “Evler bir yıl içerisinde yüzde 30 ile 40 arasında prim yaptı. Şuanda metrekare fiyatımız 1700 dolarla 2 bin 500 dolar arasında değişiyor. Üç ayda bir de fiyatlarımız artıyor. Ama 2013 yılında bu evlerin metrekare fiyatının 5 -6 bin dolara kadar çıkacağına inanıyorum” diye konuştu. Krizden çok fazla etkilenmediklerini belirten Balaban, etkilenen bazı müşterileri için butik çözümler ürettiklerini ve ödemede kolaylık sağladıklarını anlattı. Projenin içerisinde bulunan sosyal tesisleriyle de iddialı olduğunu belirten Balaban, “5 bin metrekare kapalı, 10 bin metrekare açık alana sahip, Dolce Vita Yaşam Kulübü’nde Essporto Spor Kulübü de yer alacak. Essporto bölgede oturan herkese açık bir spor kulübü olacak. Sadece sosyal tesisler için 15 milyon dolar harcadık. Burası Türkiye’nin en büyük sosyal tesisi olacak” diye konuştu.
Toskana Vadisi’nde yer alacak alışveriş merkezi ve hastane hakkında da bilgi veren Ozan Balaban şunları söyledi: “Alışveriş merkezi 40 bin metrekarelik alanda olacak. Ekim ayında yapımına başlamayı planlıyoruz. Yeme içme ve eğlence konseptinin ön planda olduğu bir alışveriş merkezi düşünüyoruz. Lüks markaların outletlerini (seri sonu ve defolu ürünlerini ) burada satmayı planlıyoruz.  Vadi içerisinde yer alacak hastanenin yapımına da 2011 yılında başlamayı planlıyoruz. İki yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Hastanenin adı DeBakey Kalp Hastanesi olacak. Hastanemiz adını Cumhurbaşkanı Özal’ın da doktoru olan Michael DeBakey’den alıyor. Otel yatırımı da hastaneyle birlikte ilerleyecek.” 

İkinci etap satışa sunuldu
Bu arada Toskana Vadisi’nin ikinci etabının satışına da başladıklarını ifade eden Ozan Balaban, “İkinci etap 104 evden oluşuyor. Bunun 27 tanesi satışa çıktı. Şuana kadar 11 tanesini sattık” açıklamasında bulundu.
Yeşil alana önem verdiklerini ve projenin yüzde 75’ini yeşil alandan oluştuğunu söyleyen Ozan Balaban, “Buranın iklim yapısı Toskana’nın yapısına çok benziyor. O nedenle İtalya’dan 40 tır bitki getirdik. Ayrıca üzüm bağları da kuruyoruz. Burada bağ bozumu şenlikleri de yapacağız” açıklamasında bulundu.  

GYO olup halka açılıyor
Emaar Türkiye’nin ikinci projesinin yine İstanbul’da Libadiye’de gerçekleşeceğini söyleyen Emaar Türkiye İcra Kurulu Başkanı Ozan Balaban, 74 bin metrekare alan üzerinde alışveriş merkezi, 5 yıldızlı bir otel ve farklı metrekarelerde tasarlanmış rezidans ve dairelerden oluşan çok amaçlı bir proje yapacaklarını açıkladı. Projenin maliyetinin 1 milyar 700 milyon dolarla 1 milyar 800 milyon dolar arasında değişeceğini belirten Balaban,  buranın sadece arazisine 402 milyon dolar yatırdıklarını anlattı. Balaban, projenin önümüzdeki yıl şubat yada mart ayında başlayacağını, dünyanın yaşayan en büyük beş mimarından biriyle bu projede çalışacaklarını sözlerine ekledi. Türkiye’deki yatırımlarının süreceğini belirten Ozan Balaban, özellikle ege ve akdenizde arazi baktıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Şuana kadar 300’den fazla araziyi gezip baktık. Türkiye’ye bugüne kadar 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 4 milyar dolarlıkta proföy büyüklüğüne ulaştık. Önümüzdeki yıl içerisinde Emaar Türkiye’yi gayrimenkul yatırım ortaklığına (GYO) dönüştürmeyi planlıyoruz. Bir kaç yıl içerisindeki hedefimizse halka açılmak. Zaten biz dünyada da böyle hareket eden bir kuruluşuz. Ana şirketimizin de yüzde 65’i halka açıktır.”