Emek İşhanı'na rekortmen teklifi

Mülkiyeti Emekli Sandığı'na ait olan ve Ankara'nın ilk gökdeleni olarak bilinen Kızılay'daki Emek İşhanı 55.5 milyon dolara 2003 ve 2004 yılları gelirleri üzerinden ödediği vergiyle Türkiye rekortmeni olan Rizeli Talip Kahraman'a satılıyor.

ANKARA - Mülkiyeti Emekli Sandığı'na ait olan ve Ankara'nın ilk gökdeleni olarak bilinen Kızılay'daki Emek İşhanı 55.5 milyon dolara 2003 ve 2004 yılları gelirleri üzerinden ödediği vergiyle Türkiye rekortmeni olan Rizeli Talip Kahraman'a satılıyor. Özelleştirme İdaresi'nin Emek İşhanı'nın satışı için yaptığı ihalede, yazılı elemesiz tur ve elemeli iki tur yapıldı. Elemelerin ilk turunda verilen en yüksek fiyat 48 milyon dolar olurken, yapılan açık artırma sonucunda verilen fiyat 55.5 milyon doları buldu. Açık artırma 55 milyon 380 bin dolar başlangıç fiyatından başladı. Talip Kahraman 55 milyon 430 bin dolar teklif etti. Mutlu Petrol-Şenol Mutlu grubu ve Saraylı-Büyükhanlı şirketleri ihaleden çekildiğini açıkladı. Verdiği fiyatı revize eden Talip Kahraman A.Ş, fiyatı 55 milyon 500 bin dolara çıkardı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kahraman, ihale bedelini peşin ödeyeceğini belirtti.
Kahraman, Emek İşhanı'nı nasıl değerlendireceklerini daha sonra açıklayacaklarını belirtti. İnşaat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Kahraman'ın şirketi Talip Kahraman A.Ş., 1983 yılından bu yana askeri binalar, hastane, enerji ve sulama barajı inşaatının yanı sıra Fenerbahçe Stadyumu'nu da yaptı.