Emekçi güç gösterdi

Emekçi güç gösterdi
Emekçi güç gösterdi
Hükümetle süren toplusözleşmedeki yüzde 3,5+4 zam teklifini kabul etmeyen yüz binlerce memur dün greve çıktı. Okullar kapandı, trenler çalışmadı.
Haber: UMAY AKTAŞ / Arşivi
MİNE TUDUK / Arşivi
HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Bu kez sahne memurların. Hükümetle süren toplusözleşme görüşmelerinde yüzde 3,5+4 zam oranını kabul etmeyen memurlar dün tüm Türkiye ’de iş bıraktı. Türkiye’nin üç büyük memur konfederasyonu Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri bir araya gelerek bu zammı kabul etmeyeceklerini alanlardan duyurdu. Trenler çalışmadı, okullar boş kaldı, hastanelerde acil dışında hiçbir hastaya bakılmadı. Yüzbinlerce memurun alana çıktığı greve özellikle öğretmenlerin etkisiyle yüzde 90’ın üzerinde katılım sağlandığı belirtiliyor. 

Memur zammını belirleyecek toplusözleşme maratonu 29 Mayıs’ta Hakem Heyeti’nin toplantısıyla sona erecek. Ancak onun öncesinde 5 aydır alamadıkları zam için grev yapan memurlar hayatı durdurdu. Okullara “Bu işyerinde grev vardır” pankartları asıldı, okula gelen öğrenciler geri çevrildi. Hastanelerde acil servis ve yatan hastaların hizmetleri aksatılmadı ama poliklinik hizmeti verilmedi. 

İstanbul , İzmir ve birçok ilde grev eylemleri olaysız geçerken Diyarbakır, Antalya, Ankara ’da memurlar karşılarında polisi buldu. Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da polisin biber gazından etkilendi.
İstanbul’da eğitim çalışanlarının büyük çoğunluğu da grevdeydi. Kentte eğitim öğretim durdu. Öğretmenler grevde olunca öğrenciler ya okula gelmedi, gelenler de geri döndü. Bakırköy, Bahçelievler, Esenler, Bağcılar gibi bölgeleri kapsayan Eğitim-Sen İstanbul 1 Nolu Şube’nin Başkanı Barış Uluocak, bölgede eğitim çalışanlarının greve katılımının yüzde 90 olduğunu belirterek “Yayla İlköğretim Okulu’nda 1600 öğrenciden 100 kadarı geldi. Bazı okullara grevdeyiz pankartları asıldı” dedi. 

Beşiktaş , Beyoğlu, Kâğıthane, Sarıyer, Şişli bölgelerinde de katılım çok yoğun oldu. Bölgenin sorumlusu Eğitim-Sen 3 No’lu Şube’nin Başkanı Hüseyin Tosu ise okullarda katılımın yüzde 100 olduğunu vurguladı. Örneğin Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde 200’e yakın öğretmenin tamamı greve katıldı. Eğitim-Sen Kadıköy Şube Başkanı Hamdi Çalık Anadolu yakasındaki katılımın yüzde 80 olduğunu belirtti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültelerinde, sağlık çalışanlarının greve katılımı yoğun oldu. Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakülteleri’nde, hastalara sağlık hizmeti verilmezken, acil servis ve yatan hastaların sağlık hizmeti aksamadan devam etti. Hastalar biraz şaşkın, “Haklılar ama haberimiz olsaydı” diye konuştu. 

Kamu-Sen’e biber gazı
Ankara’da, Kızılay eylem merkezi oldu. Türkiye Kamu-Sen Sıhhiye Parkı’nı, Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Güven Park’ı, KESK Ziya Gökalp Caddesi’ni merkez belirledi. DİSK, Türk Tabipleri Birliği, Türk-İş, Hak-İş gibi sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği eylemlerde “biber gazı” da vardı. “Biber gazı talihlisi” bu kez Türkiye Kamu-Sen’li memurlar olurken, birçoğu ilk kez gaz yiyen memurlar öfkelerini kendileri gibi memur olan polislerle tartışarak gösterdi. Memurlar polislere tepkilerini “Bize müdahale edeceğinize gidin de teröristlere müdahale edin” diyerek gösterirken; bir polis “Merak etmeyin, onlara da gaz atıyoruz” sözleriyle ortalığı sakinleştirdi! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu gazlar, bu coplar Türkiye Kamu-Sen’i deviremez ama hükümet şunu bilsin istediğimizi ya alacağız ya alacağız” dedi.

Bakanlığa yürüdüler
Meydanlara en alışık konfederasyon KESK ise yoğun güvenlik önlemleri arasında eylemini gerçekleştirdi. Kentin farklı noktalarında toplanan konfederasyona bağlı sendika üyeleri, Ziya Gökalp Caddesi’nde bir araya geldi. Binlerce Eğitim-Sen üyesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na yürürken, hastane bahçeleri de eylem mekânı oldu.
Eylem yapan sendikalar arasında Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen de yer aldı. Kızılay Güven Park’ta yapılan oturma eylemi nispeten daha az polis barikatıyla gerçekleştirilirken, eyleme gelen memurlar oturma eylemini çay ve çekirdek eşliğinde gerçekleştirdi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan Ankara’da Memur-Sen üyelerinin yanında yer aldı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dünkü memur eylemine katılan öğretmenler hakkında yasal bir işlem yapmayacaklarını dile getirerek, “Dikkat çekmek icin, sadece öğretmenlerin değil, devlet memurlarının yaptığı bir uygulamaydı” diye konuştu. Ayrıca Memur-Sen dün yaptığı açıklamada bugün saat 11:30’da Hakem Kurulu’na gideceğini açıkladı.

# nediyosun Grev

Erinç Rusçuklu @ SagDashak
Memur eylemine polisten sert müdahale - polis, yürüyenler ile aynı meslek grubunda olduğunu unutmuş sanki #nediyosun

MELİS @ mlscakr
umarım zafer memurların olur. #nediyosun

Puren Meral @ Purence_
Emekçiye saygı! Emekçiye destek! #nediyosun

MehmetBOl @ MehmetBOl
okuldaki ogretmenlerin grevde olmasi ogrencilerin isine yaradi #nediyosun

bigPara.com