Emek'e Bahamalı talip var

TMSF, Aksoy Grubu'ndan haczedilen Emek Hayat Sigorta'daki yüzde 99.99 hisseyi, 1.5 milyon YTL'ye merkezi Bahamalar'da bulunan Gem Global'e ihale etti.

İSTANBUL - TMSF, Aksoy Grubu'ndan haczedilen Emek Hayat Sigorta'daki yüzde 99.99 hisseyi, 1.5 milyon YTL'ye merkezi Bahamalar'da bulunan Gem Global'e ihale etti.
İhaleye Hüsnü Özyeğin'in patronu olduğu Fiba Holding ve Gem Global temsilcileri katıldı. Muhammen bedeli 429 bin YTL olan şirketin ihalesi Gem Global'in 365 bin YTL'lik teklifi ile başladı. Çekişmeli geçen ve tarafların toplam altı kez mola talep ettiği ihale sonucunda Emek Hayat Sigorta A.Ş. hisselerinin fiyatı 1.5 milyon YTL'ye yükseldi.
Fiba ihaleden çekildi
İhalede Gem Global'in 1.5 milyon YTL'lik teklifinden sonra TMSF yetkilileri, Fiba Grubu'na fiyat artırıp artırmayacağını sordu. Fiba yetkilileri ise "Hayırlı olsun" diyerek, ihaleden çekildiklerini açıkladı. Daha sonra TMSF yetkilileri Emek Hayat Sigorta'nın, 1.5 milyon YTL fiyatla Gem Global'e ihale edildiğini belirtti.
Gem Global adına ihaleye katılan Ender Öztaş, ihale sonrasında yaptığı açıklamada, şirketin merkezinin Bahamalar'da bulunduğunu ve gelişmekte olan piyasalarda yatırım yaptıklarını söyledi.
Fiyat yüksek bulundu
Fiyatı, beklediklerinden yüksek ama makul olarak değerlendiren Öztaş, şirket için henüz bir karar verilmediğini, Türkiye'de sigortacılık sektörünün büyümesini beklediklerini ifade etti. Şirketin Türkiye'deki İstanbul ofisinin yetkilisi olduğunu açıklayan Öztaş, "Türkiye pazarında yatırım için araştırmalarımıza devam ediyoruz" dedi.