Emekli aylığına yüzde 5 zam

Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 2007'nin ilk yarısında yüzde 5 zam yapılmasını ve 2006 enflasyon farkının yansıtılmasını kararlaştırdı. Sosyal güvenlik yasasının yürürlüğü de altı ay ertelendi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun yürürlüğü, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na konulan bir düzenlemeyle 1 Temmuz 2007 tarihine kadar ertelendi.
Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 2007'nin ilk yarısında yüzde 5 oranında zam yapılmasını, 2006'nın ikinci yarısındaki yüzde 2.32'lik enflasyon farkının da memur emeklilerinde olduğu gibi, aylıklara yansıtılmasını kararlaştırdı.
En düşüğe 33 YTL
Böylece işçi emeklilerine yüzde 7.32'lik bir zam yapılması bekleniyor. Buna göre 450 YTL olan en düşük işçi emekli maaşı, yılbaşında 33 YTL'lik artışla 483 YTL olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dün Genel Kurul'da kabul edilen Bütçe Kanunu'nda sosyal güvenlikle ilgili yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
Reform 1 Temmuz'a ertelendi
Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle yapılacak düzenlemeler için zaman kazanmak amacıyla 5510 sayılı kanunun yürürlük tarihinin Bütçe Kanunu'na konulan bir maddeyle 1 Temmuz 2007 tarihine ertelendiğini belirten Başesgioğlu, yürürlüğün ertelenmesiyle, sosyal güvenlik konusunda herhangi bir boşluk doğmasının önleneceğini söyledi. Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Genel Sağlık Sigortası'yla ilgili sadece bir maddeyi iptal etmesine rağmen, kanunun bütünlüğünün bozulmaması için buna ilişkin hükümlerin de ertelenmesi yoluna gittiklerini ifade etti.
Sosyal güvenlik konusunda tümüyle yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesi yönündeki görüşlerin anımsatılması üzerine Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmediği hükümlerin sosyal güvenlik mevzuatında yerini aldığını, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplandığını vurguladı.
Bu erteleme kararıyla yasanın geri çekilmemiş olduğuna dikkati çeken Başesgioğlu, sosyal güvenlik konusunun toplumun gündeminden düşmeyeceğine olan inancını dile getirdi. Başesgioğlu, 5510 sayılı kanunun yürürlüğünün ertelenmesi üzerine SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2006'nın ikinci yarısındaki enflasyon farkından yararlanması hususunda ortaya çıkan boşluğun da, yeni bir düzenlemeyle giderildiğini söyledi.
Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2006'nın ikinci yarısı için memur emekli aylıklarında yapılacak enflasyon farkının aynen yansıtılacağını belirtirken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2007'nin ilk yarısı için ayrıca yüzde 5 zam yapılacağını açıkladı.
Başesgioğlu, emeklilere 2007'nin temmuz ayında ise, yılın ilk yarısında gerçekleşecek altı aylık enflasyon baz alınarak zam yapılacağını söyledi. Bakan, eğer düzenleme olmasaydı 2006'nın ikinci yarısı için enflasyon farkının yüzde 1'in altında kalacağına dikkat çekti. Başesgioğlu, 2006'nın ikinci yarısı için farkın sonra hesaplanacağını vurguladı.
25 bin kişinin borcu silinecek
Murat Başesgioğlu, SSK'lı olduğu halde Bağ-Kur üzerinden ya da Bağ-Kur'lu olduğu halde SSK üzerinden yanlışlıkla sağlık hizmeti aldığı için yaklaşık 25 bin kişiden sağlık hizmeti bedelini ödemelerinin istendiğini anımsatarak, bu kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için de Bütçe Kanunu'na hüküm koyduklarını anlattı. Başesgioğlu, 25 bin kişinin bu şekilde sosyal güvenlik kurumlarına olan borçlarının silineceğini bildirdi. Başesgioğlu ayrıca, İşsizlik Sigortası'ndan işsizlik ödeneği
almakta olan 100 bin kişiye 1 Ocak'ta yapılması gereken ödemelerin bayram öncesine çekildiğini kaydetti.
Öte yandan, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da, Ziraat Bankası tarafından zorunlu tasarruf hesabından yaklaşık 100 bin kişiye yapılan 26 milyon YTL tutarındaki fazladan nema ödemesinin geri istenmesinden vazgeçileceğini, buna ilişkin yasa düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşüleceğini söyledi.