Emekli, aylık maaşı sevmedi

Çalışırken ücretlerini aylık olarak alan memurlar, emekliliklerinde üç aylık maaşı tercih ediyor. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer'den alınan bilgiye göre...

ANKARA - Çalışırken ücretlerini aylık olarak alan memurlar, emekliliklerinde üç aylık maaşı tercih ediyor. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer'den alınan bilgiye göre, Emekli Sandığı'nın Haziran 2003'te uygulamaya koyduğu isteğe bağlı aylık maaş uygulaması, emekliye fazla cazip gelmedi.
Emekli maaşının isteyenlere üçer aylık, isteyenlere aylık ödenmesini öngören yeni sistemin üç yıllık uygulama sürecinde, her beş emekliden sadece biri aylık maaş talebinde bulundu. Bu şekilde nisan başı itibarıyla Emekli Sandığı'ndan emekli maaşlarını aylık olarak alanların sayısı 341 bin 988, üç aylık olarak alanların sayısı da 1 milyon 317 bin 672 olarak belirlendi.
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, maaş tercihleri konusunda çeşitli anket çalışmaları gerçekleştirdi. Bu çalışmalarda, milletvekilleri, müsteşarlar, genel müdürler, valiler, askerler, hâkim ve savcılar başta olmak üzere emekli maaşları yüksek olan hak sahiplerinin aylık yerine üçer aylık emekli maaşını tercih ettiği ortaya çıktı.
Maliye kabul etmedi
Düşük tutarda maaş olanların ise emekli maaşlarını aylık olarak istediği tespit edildi. Bu arada Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde olduğu gibi memur emeklilerine de tümüyle aylık maaş ödenmesi konusunda Maliye Bakanlığı'na çeşitli defalar başvuruda bulundu. Ancak, Maliye Bakanlığı'nın farklı nedenlerle şu ana kadar talebe olumlu yanıt vermediği öğrenildi.
Öte yandan Emekli Sandığı'nın Posta İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak 1 Nisan 2000 tarihinde hayata geçirdiği 60 yaş ve üzerindeki emeklilere evde maaş ödenmesi uygulamasından da, günümüzde 3 bin 643 emekli yararlanıyor. Yine 7 bin 60 emekli, dul ve yetim 'Posta İşleme Merkezleri' kanalıyla maaş alıyor. Maaş ödenen banka sayısını arttırma çabalarını da sürdüren Emekli Sandığı, emekli, dul ve yetim maaşlarını halen Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Oyakbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Denizbank, İş Bankası ve Akbank kanalıyla ödüyor.