'Emekli aylıkları düşecek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, yeni sosyal güvenlik sisteminde bazı meslek gruplarında emekli aylığında düşüş olacağını söyledi.

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, yeni sosyal güvenlik sisteminde bazı meslek gruplarında emekli aylığında düşüş olacağını söyledi. Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında CHP'li Akif Hamzaçebi, 25 yıllık çalışma süresinin 15 yılını mevcut sistemde, 10 yılını yeni sistemde geçirecek bir öğretmenin, mevcut sistemde kalsa 754 YTL emekli aylığı alabilecek iken, yeni sistemde 648 YTL alacağını söyledi. Hamzaçebi, emekli aylığının polislerde 729 YTL'den 669 YTL'ye, bakanlık müfettişinde 1.366 YTL'den 1.349 YTL'ye ineceğini ifade etti.
Bakan Başesgioğlu ise emekli aylıklarının yeni sistemde matematik olarak düşeceğini, ancak makam tazminatı, ikramiye gibi ödemelerin yeni sistemde prime esas kazanç olacağını, dolayısıyla emekli aylığında büyük düşüş yaşanmayacağını savundu. Prim gün sayısını işçilerde kademeli olarak 7 bin günden 9 bine çıkaran madde görüşülürken, işsizlik sigortası alınan sürelerde işçilerin emeklilik ve sağlık primlerinin asgari ücretten işsizlik sigortasınca ödenmesi kararlaştırıldı. Daha sonra tasarının bu maddesi ile emekli aylığını düşüren maddesi kabul edildi.