Emekli maaşları bayramdan önce

Emekli maaşları bayramdan önce
Emekli maaşları bayramdan önce
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, emekli maaşlarının Kurban Bayramı öncesi ödeneceğini belirterek, "Emeklilerimiz belirlenmiş günlerde gidip maaşlarını alabilirler. Biz bayramda emeklilerimizin torunlarına harçlık vereceği bir fırsatı oluşturmak istedik" dedi


 Mehmet Kayhan YILDIZ- Tolga YANIK

KONYA/DHA

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul Yatarım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ Konya Dedeman Otel’de başladı. 2 gün sürecek olan zirveye katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yaşanabilir şehirlerin kurulmasında en önemli aktörün, etkin gayrimenkul finans sektörünün oluşturulması olduğunu söyledi. Bakan Dinçer şöyle konuştu:

“Eğer bu sağlanamamışsa, sağlıklı ve planlı bir düzenlemeyi sağlamak mümkün olmayacaktır. Bu yapılaşmaya kalite getirirken, kayıt dışılığı azaltacak ve markalaşmayı da sağlayacaktır. Gecekondu bölgelerinin modern yaşam alanlarına dönüşmesi için, kentsel dönüşüm projeleri önemli bir imkan sağlayacaktır. Kentlerin tarihi ve kültürel değerlerinin restore edilerek yaşam alanlarına dönüştürülmesi markalaşmasına önemli bir katkısı olacaktır. Bu noktada TOKİ, kentsel dönüşüm projelerinde önemli bir yer oluşturuyor.”

EMEKLİ MAAŞLARI BAYRAMDAN ÖNCE
Konuşmasının ardından salondan ayrılan Bakan Dinçer, gazetecilerin sorularını cevapladı. Emekli maaşları bayramdan önce ödenecek mi ? sorusu üzerine Bakan Dinçer, ”Emeklilerimiz belirlenmiş günlerde gidip emeklilik maaşlarını alabilirler. Biz bayramda emeklilerimizin torunlarına harçlık vereceği bir fırsatı oluşturmak istedik” dedi.

TOKİ BAŞKANI'NIN KONUŞMASI
Toplantıda konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da, dünyada ülkeler kadar şehirlerin de birbirleriyle yarıştığını belirterek şunları söyledi: ”Geldiğimiz dünya diliminde ülkeler kadar şehirler de yarışıyor. Ülkeler, şehirlerinin gelişmesi ve markalaşmasıyla öne çıkmaya başladılar. Konya çok güzel bir örnek. Konya bugün yüzölçümü olarak Türkiye ’nin en büyük ili, nüfus olarak da 6’ncı sırada. Hem istihdam hem de özellik ve güzellikleri bakımında Konya zirveye oynuyor. Dünyaya da mesaj veriyor. TOKİ’nin Konya’ya yaptığı yatırımların toplamı 700 milyon TL. 10 bin konutu aştık. Şu an da da 2 binin üzerinde konut inşaatımız devam ediyor.”

Ülkemizde marke kentler yaratılmazsa, Marmara ve Ege ’de yığılmalar olacağını da kaydeden Bayraktar, “Bugün İzmir ’in altyapı sorunlarını çözemiyoruz. Çok ciddi para ve kaynak lazım. Onun için Diyarbakırı'mızı, Vanı'mızı, Gaziantep'imizi geliştirmemiz ve marka yapmamız lazım. Dünya milletleri arasında ana aktör durumuna gelen ülkemizi birinci sıraya çıkarmak istiyorsak gelişen ve marka kentler çok önemli.”

SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray da, Türkiye’nin dünyadaki itibarı ve etkisinin çok arttığını söyleyerek, “Her hangi bir uluslararası komitede, oylama yapılsa ve Türkiye de aday olsa, büyük çoğunluk Türkiye’yi destekliyor. Bu Türkiye’deki siyasi istikrar ve ekonomik gelişmeyle olmuştur.” diye konuştu.

HASTA İLKOKUL ARKADAŞINI ZİYARET
‘Gelişen Kentler Zirvesi’ toplantısından ayrılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, parkinson hastası olan ilkokul arkadaşı emekli imam Ahmet Sarıkaya’yı evinde ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti.

bigPara.com