Emekli Sandığı hayaletleri

Emekli Sandığı 'mezardaki emeklilerin ardından, bu hakkı kaybettiği halde kurumdan maaş almaya devam eden dul ve yetimlerin peşine de düştü. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer'den edinilen bilgiye göre...

ANKARA - Emekli Sandığı 'mezardaki emeklilerin ardından, bu hakkı kaybettiği halde kurumdan maaş almaya devam eden dul ve yetimlerin peşine de düştü. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer'den edinilen bilgiye göre, öldüğü halde emekli maaşı ödenmeye devam edilen kişilere ilişkin tarama genişleyerek sürüyor. İlk aşamada 70 yaş grubunun üzerindeki emeklilere ilişkin bilgileri güncelleştiren Emekli Sandığı, bu grupta yer alan 1.618 emeklinin öldüğünü, ancak yakınları bu durumu kuruma bildirmediği için kendilerine maaş ödenmeye devam ettiğini belirlemişti.
Sandık, Ziraat Bankası kayıtlarında yapılan incelemenin ardından da 1.618 kişiye öldükten sonra 5.7 milyon YTL (5.7 trilyon TL) maaş ödendiğini tespit etmiş ve söz konusu tutarın geri alınması için harekete geçmişti.
'Mezarda emekli' arttı
Emekli Sandığı, ikinci aşamada 60-69 yaş grubunda yer alan emeklilerin durumlarını tek tek kontrol etti. Bu çalışmada da, söz konusu yaş grubunda yer alan 467 emeklinin vefat ettiği, ancak ölüm olayı kuruma iletilmediği için bu kişilerin hesaplarına maaş yatmaya devam ettiği anlaşıldı.
Sandık, 467 kişinin emekli maaşının ne kadarının yakınlarınca çekildiği, ne kadarının banka şubesinde kaldığının tespiti için de Ziraat Bankası'na başvurdu. Bu arada yapılan taramalar sonucunda, Emekli Sandığı'ndan 65 yaş aylığı alan 8 bin 500 kişinin bugün hayatta olmadığı da ortaya çıktı. Bunlar adına bankaya yatırılan paraların ne kadarının çekildiğinin de Ziraat Bankası ile Posta İşletmesi nezdinde yapılacak incelemenin ardından belirleneceği ifade edildi.
Evlilikler gizlendi
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, mezardaki emeklilerden sonra kurumdan haksız yere dul ve yetim aylığı alanların saptanması için de ayrı araştırma yaptı. Sonuç olarak 10 bin 800 kişinin Emekli Sandığı'ndan dul yetim aylığı alırken evlendiği, ancak maaşının kesilmesini gerektiren bu durumu gizleyerek, kurumdan maaş almaya devam ettiği ortaya çıktı. Emekli Sandığı, gerek ölen yakınlarının emekli maaşını alan, gerekse yasal olarak kesilmesi gerektiği halde kurumdan dul-yetim aylığı almaya devam edenlerden haksız yere alınan maaşların geri alınması için de yasal işlem başlattı. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri, TC kimlik numarasının sosyal güvenlik sisteminde de kullanılmaya başlanması ile birlikte emekli, dul ve yetim maaşlarında yaşanan bu tür sıkıntıların ortadan kalkacağını belirtiyor.