Emekli Sandığı 'resti'

Emekli Sandığı otellerinin satışına ilişkin çalışmalarda, otellerin işletmesini alan yabancı otel zincirleriyle Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü arasında ipler kopuyor.

ANKARA - Emekli Sandığı otellerinin satışına ilişkin çalışmalarda, otellerin işletmesini alan yabancı otel zincirleriyle Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü arasında ipler kopuyor. Edinilen bilgiye göre, Emekli Sandığı'na ait İstanbul Hilton, Büyük Tarabya, Maçka, Bursa Çelik Palas, İzmir Büyük Efes, Büyük Ankara ve Stad otellerinin satışına ilişkin çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Ancak Hilton dışındaki otellerin yönetim ve kiralama sözleşmeleri, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nün başını ağrıtmaya devam ediyor.
İstanbul Hilton Oteli'nin satışı için bir yandan ihale şartnamesi hazırlanırken, diğer yandan da otelle ilgili envanter çalışması yapılıyor. Şimdiden çok sayıda otel zincirinin, Hilton'a talip olduğu belirtilirken, satışla ilgilenen firmaların başında da otelin şimdiki işletmecisi olan Hilton Otelcilik yer alıyor. Hilton Otelcilik'in, halen işletmecisi olduğu otelin sahibi olma konusunda, önümüzdeki günlerde, yetkililerle görüşmelerde bulunacağı belirtiliyor.
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nün Büyük Ankara ve Büyük Tarabya'nın satışı için bu iki otelin işletme hakkını alan Millennium&Copthorne, Çelik Palas ve Büyük Efes Oteli için de yine işletmeci firma Swissotel Grubu ile yaptığı görüşmeler ise tıkandı. Daha önce belirli bir bedel ve şartlar karşılığında Emekli Sandığı ile satışa yönelik protokol yapma sözü veren her iki grubun, masaya her toplantıda farklı taleplerle gelmesi üzerine Emekli Sandığı, bu firmalara ihtar çekti.
Emekli Sandığı Millennium ve Swissotel gruplarına gönderdiği yazıda, mevcut gelişmelere dikkat çekti ve "Artık bizi oyalamayın. Satış konusunda bizimle uzlaşın. Eğer uzlaşma önerimize yanıtınız 'Hayır' ise bunu da hemen bildirin" dedi. Emekli Sandığı, ilgili firmalardan, 10 gün içinde yanıt vermelerini de istedi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden bir üst düzey yetkili, söz konusu firmaların kendilerini altı aydır oyaladığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu: "Bu firmalar, başlangıçta protokol önerimize sıcak baktıklarını bildirdiler. Görüşmeler yapıldı. İş protokol aşamasına geldi, bu defa masaya sürekli yeni şartlar ve mazeretler getirilmeye başlandı. Bu iş artık bitmeli. Eğer, bir anlaşma olmayacaksa, otelleri yönetim sözleşmelerini feshetmeden bu haliyle ihaleye çıkaracağız. Otelleri bu şekilde isteyen yabancı gruplar da var. Bu haliyle otelleri alacak firmalar, isterse işletmeyi sözleşme bitene kadar bu gruplar eliyle yürütürler, isterlerse kendileri anlaşır. Yani öyle ya da böyle, oteller satışa çıkarılacak."
Maçka mahkemelik
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri, yine otellerin yabancı otel zincirlerince işletilmesi projesi çerçevesinde Radisson SAS ile kiralama anlaşması yapılan İstanbul Maçka Oteli için de mahkemeye gidileceğini bildirdi. Radisson SAS'ın izinsiz olarak, Emekli Sandığı'na haber vermeden Maçka Oteli için tapuya şerh koydurduğunu belirten yetkililer, bu otelle ilgili hukuki durumu da şöyle ifade etti: "Maçka Oteli için elimizde bir mahkeme kararı var. Sözkonusu otel için Akbank ile kullanılmamış bir kredi yüzünden mahkemelik olmuştuk. Mahkeme, bu davada bizi haklı buldu. Şimdi çıkan o kararı emsal göstererek, Radisson SAS ile olan sözleşmenin geçersiz olduğu iddiasıyla mahkemeye başvuracağız."