Emekli vekile zam geliyor

Türk Parlamenterler Birliği'nin (TPB) uzun süredir yürüttüğü kulis faaliyeti meyvesini verdi. TBMM'de eski milletvekillerinin maaşlarının 3 milyar 300 milyon liradan 4 milyar 700 milyon liraya yükseltilmesi için düğmeye basıldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türk Parlamenterler Birliği'nin (TPB) uzun süredir yürüttüğü kulis faaliyeti meyvesini verdi. TBMM'de eski milletvekillerinin maaşlarının 3 milyar 300 milyon liradan 4 milyar 700 milyon liraya yükseltilmesi için düğmeye basıldı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyon, IMF'nin tatil öncesinde Meclis'ten çıkarılmasını istediği Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısıya ilgili çalışmalarını dün tamamladı.
Genel Kurul'a kaldı
Alt komisyonda emekli milletvekilleriyle Türk Parlamenterler Birliği'nden gelen yoğun talep doğrultusunda tasarıya eski milletvekillerinin maaşlarında artış öngören bir hükmün eklenmesi gündeme geldi. Ancak bu hükmün tasarıya TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ya da Genel Kurul görüşmeleri sırasında eklenmesi görüşü benimsendi.
Buna göre, milletvekili emekli maaşlarının belirlenmesinde Başbakanlık müsteşarı yerine, cumhurbaşkanı maaşı esas alınacak. Milletvekillerinin emekliliğe hak kazanmaları halinde Cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 60'ı kadar emekli maaşı bağlanacak. Söz konusu düzenlemenin bu şekilde yasalaşması halinde emekli milletvekilleri 1 milyar 400 milyonluk zam almış olacak. Böylece halen 3 milyar 300 milyon lira olan maaşları 4 milyar 700 milyon liraya yükselecek.
Alt komisyonda gündeme gelen düzenlemeyle, daha önce milletvekilliği yapan ancak yaşları genç olduğu için emekli maaşı almaya hak kazanamayan 120 kadar eski milletvekiline de 'temsil tazminatı' ödenecek. Yaklaşık 3 milyar 300 milyon lira temsil tazminatı maaş gibi eski vekillere her ay verilecek. Eski milletvekilleri emeklilik haklarını kazanınca temsil tazminatları kesilecek.
Gözler Erdoğan'da
Halen maaşlarının az olduğundan yakınan mevcut milletvekillerine zam öngören bir düzenleme ise alt komisyon gündemine getirilmedi. Meclis üyelerini kapsayacak bir düzenlemenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi durumunda TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında tasarıya bir önergeyle eklenebileceği belirtildi.