Emeklilerden 'destek primi' kesilmesinde geri adım sinyali

Emeklilik aylığı alırken bir işte çalışanlardan yüzde 33.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmesine ilişkin düzenlemeden geri adım sinyali geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemeyle ilgili yeniden çalışma talimatı verdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emeklilik aylığı alırken bir işte çalışanlardan yüzde 33.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmesine ilişkin düzenlemeden geri adım sinyali geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemeyle ilgili yeniden çalışma talimatı verdi.
AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde Ankara Milletvekili Zekai Özcan 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hakkında Kanun'la ilgili bilgi verdi. Özcan, yasanın teknik ayrıntıları ve uygulamaya ilişkin açıklamalarda bulunurken bazı milletvekilleri eleştirilerini dile getirdi.
İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, yasada öngörülen emeklilerden kesilecek sosyol güvenlik destek primini gündeme getirerek "Bu düzenleme emeklilerden tepki topluyor. Özellikle esnafın büyük karşı çıkışı var. Bize seçimlerde büyük oranda oy kaybettirecek, bunun yeniden düzenlenmesinde büyük fayda var" dedi.
İptal davası var
Bazı milletvekillerinin de Kacır'a destek vermesiyle devreye Başbakan Erdoğan girdi. Anayasa Mahkemesi'nde bu düzenlemenin de yer aldığı yasayla ilgili iptal ve yürütmeyi durdurma başvurularının bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekleyelim, biz de bir 'çalışma grubu' oluşturalım ve yasayı yeniden ele alalım. Bizim amacımız hiç kimsenin mağdur olması değil. Gerekirse prim oranını düşürürüz" diye konuştu.
AKP milletvekillerinin genel eğiliminnin, özellikle Bağ-Kur emeklilerinin tepkisini çeken prim oranının yüzde 33.5'ten yüzde 20'ye çekilmesi yönünde olduğu belirtiliyor.
Destek primi düzenlemesi en çok esnafları etkilerken bazı esnaflar bu nedenle işyerlerini kapatacaklarını bildirmişlerdi. Destek primine ilişkin yapılan düzenleme emekli aylığı giderlerinin kısa vadede azaltılması açısından kanunun en önemli düzenlemeleri arasında yer alıyor.