Emeklilere yüzde 6 zam kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine ek ödeme yapılması ile maaşlarına yüzde 6 zam yapılmasını öngören yasa tasarısının...

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda, emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine ek ödeme yapılması ile maaşlarına yüzde 6 zam yapılmasını öngören yasa tasarısının üç maddesi kabul edildi. SSK, tarım sigortası ile Bağ-Kur emeklisinin maaşına, 2006 yılı Ocak ayı ödeme döneminden itibaren yüzde 3, temmuz ayı ödeme döneminden itibaren de yüzde 3 olmak üzere yüzde 6 oranında artış yapılacak.
Görüşmelerde, emeklilere TÜFE farkının ödenmediği yönündeki eleştirilerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, şöyle yanıtladı: "SSK, TÜFE farklarıyla ilgili 27 trilyon lira ödeme yaptı. SSK, 'Aralıktan ocak ayına geçerken 19 günlük TÜFE farkı doğmuştur, bunu ödüyorum' demiştir. Emekli, '19 günlük değil, bu para, 2002 yılında ödendiği için 28 ay TÜFE farkım var' diyor. Bu süreçte hukuken ortaya ne çıkıyorsa, boynumuz kıldan ince".