Emeklilik hobisini işe çevirdi, 'organik kozmetik'e girdi

Emeklilik hobisini işe çevirdi, 'organik kozmetik'e girdi
Emeklilik hobisini işe çevirdi, 'organik kozmetik'e girdi

Dinler çifti, ?Bu işe başlarken ticari bir amacımız yoktu. Ama çıkan ürünleri gördükçe işimizi büyütmeye karar verdik? dedi.

Cem Boyner'in ablası Neylan Dinler ve eşi Semih Dinler, emekli olup Göcek'e yerleştikten sonra organik gıda işine girdi. Bu yıl organiği kozmetiğe de taşıyan çiftin, 32 çeşit sertifikalı ürünü Boyner ve Beymen mağazalarında satılıyor

İSTANBUL - Cem Boyner’in ablası Neylan Dinler ve eşi Semih Dinler, Yakatarla markasıyla organik gıda, Rare Blossom markasıyla da organik kozmetik pazarına girdi. Emekli olduktan sonra Göcek’e yerleşen ve hobi olarak organik tarımla ilgilenen Çift, 2007 yılında 2.5 milyon dolar yatırımla kurdukları Sağlık Tekstil Gıda Yatırım A.Ş (STG) tesislerinde Fransa’dan ‘organik sertifikalı’ 32 çeşit kozmetik ürünü, 62 çeşit de gıda üretimi yapıyor.
Ürünler kasım ayı başından itibaren Boyner ve Beymen mağazalarında satışa sunuldu. STG’yi bir emeklilik hayali olarak kurduklarını kaydeden Semih Dinler, “11 yıl önce Göcek’in Gökçeovacık köyünde zeytinyağı üretimiyle başladık. Eşim Neylan’ın aromaterapi yağlarına ilgisi vardı. Bugün, zeytinyağından uçucu ve taşıyıcı yağlara 55 çeşit yağ üretir hale geldik” diye konuştu.
Göcek’teki çiftliklerinde Yakatarla ismiyle ilk olarak gıda üretimine başladıklarını anlatan Dinler, arazide üretim ve satış izni alamadıkları için İstanbul’daki bu fabrikayı kurduklarını söyledi.

Kozmetikte Türkiye’de ilk
Ürünlerinin organikliğini Fransız sertifika şirketi Ecocert ile ispatladıklarını belirten Dinler, bu şirketin AB’nin Organik Tarım Kanunu’na göre, organik gıda ürünlerini sertifikalandırdığını vurguladı. Ürettikleri her ürünün tanıtım broşürleri için bile bu şirketten onay almaları gerektiğinin altını çizen Dinler, “Tüm kozmetik ürünlerimiz yurtdışında gelişmiş laboratuvarlarda 18-65 yaş arası kişilerde test edildikten sonra onaylandı” dedi. Avrupa’da çok sayıda kozmetik markası olduğunu ancak bunların sadece bir ya da iki tanesinin sertifikalı organik üretim yaptığını vurgulayan Dinler, “Türkiye’de ise, kozmetik pazarında organik segmentini biz yarattık. Şu anda ağırlıklı olarak krem ve vücut için yağlar üretiyoruz. Ama önümüzdeki dönemde çeşitliliğimiz artacak” dedi. 

2010’da ihracata başlıyor
Kimyasal kullanılmayan Rare Blossom ürünlerini Avrupa’ya ihraç etmeye başlayacaklarını kaydeden Dinler, ilk olarak Avusturya, İsviçre ve Almanya pazarına gireceklerini ifade etti. Dinler, şöyle konuştu: “Mart ayı sonunda kozmetikte 49 ürüne ulaşacağız. Kendimizi iç pazarda sağlam hissettikten sonra da sonbaharda Avrupa pazarına açılacağız. Türkiye Avrupa organik pazarının yüzde 35’ini karşılıyor. Köprü vazifesi görmemize karşın kendi içimizde yetersiziz. 2010’da kendi mağazamızı açacağız. Fiyatlarımız gıdada 4-60 TL, kozmetikte ise 15-210 TL arasında değişiyor.”
ABD’de gıdadaki organik bilincinin kozmetikte oturmadığını kaydeden Dinler, Almanya’nın bu konuda öncü olduğunu belirtti. Dinler, Türkiye’de ise organik ürünlerin pazar payının henüz düşük olduğunu kaydetti. (Radikal)