'Emeklilik yaşı 60'a çıksın

'Emeklilik yaşı 60'a çıksın
'Emeklilik yaşı 60'a çıksın
SGK, daha önce emeklilikte 2035 yılı için konuşulan 60 yaşı, talimat halinde 2020'ye alabileceklerini açıkladı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bir an önce emeklilik hayalleri kuran çalışanlara kötü haber var. Sürekli olarak kara delik olduğu iddiasıyla eleştirilen SGK, Bakanlar Kurulu’na emeklilik konusunda bir sunum yaptı. Talimat verilmesi halinde kurum 2020 yılında emeklilik yaşını 60’a çıkarmayı hedefliyor. Yani SGK’nın planları, daha önceki çalışmaları 15 yıl öne çekme yönünde.

Başbakan yorum yapmadı
Bu da tüm yaş gruplarının emeklilik yaşının bir anlamda yükseltilmesi anlamına geliyor. SGK’nın sunumuna özellikle ekonomi bakanları da sıcak mesajlar ile destek verdi. Geçen günlerde Bakanlar Kurulu’na bir sunum yapan Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in sunumundaki öneriler netleşmeye başladı. Sunumda, 2015 yılından itibaren de 60 yaşında emekliliğin uygulanabileceği ancak bunun sert bir geçiş olacağı belirtilerek, 2015’ten itibaren kademeli geçişle 2020 yılında 60 yaşa ulaşılmasının daha uygun olacağı ifade edildi.
Edinilen bilgilere göre sunum 1 haftalık rötarla gerçekleşti. Bu ertelemenin nedeni de Başbakan Erdoğan’ın “Sakin bir kafayla sunumunuzu dinlemek istiyorum” yönündeki istemi oldu. Bakanlar Kurulu toplantısının önemli bir bölümüne damga vuran sosyal güvenlik sunumunda Çelik, Türkiye ’deki yapıyı ve dünyada yaşanan sosyal güvenlik uygulamalarını anlattı.
Türkiye’nin erken emeklilik sorunu olduğuna dikkat çeken Çelik, şu anda bir çalışmaları olmadığını ancak gerekli görülmesi halinde uygulanan emeklilik yaşının yükseltilmesinin gündeme gelebileceğini açıkladı. Çelik’in sözünü ettiği düzenleme, şu anda çalışma hayatında yer alan ve kademeli emeklilik yaşına tabi olan çalışanları yakından ilgilendiriyor. 2008’de yapılan reform sonrasında, emeklilik yaşı 2035’te 60 oluyor, kadınlarda ise 58 olarak uygulanıyor. Yaşın 15 yıl önceye alınması, kademeli emekliliğe tabi olan çalışanların da yaşında artış yönlü değişikliği zorunlu kılıyor. Çelik’in “Talimat verilirse düşünülebilir. O zaman emeklilik sistemi kısmen dengeye oturur” açıklamasına, ekonomi bakanları destek verirken, Erdoğan ise, sadece sunumu dinlemekle yetindi.

En son 2008’de yükseltildi
Türkiye’de emeklilik yaşı, 1999’dan bu yana sürekli olarak yapılan düzenlemeler ile arttırılıyor. 1999 yılında yapılan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptali sonrasında, emeklilikte kademeli geçiş sistemi yeniden düzenlenmişti. Ancak bu da sorunu çözmeye yetmedi. 2008 yılında yapılan değişiklikle ise, 2036 yılından sonra emeklilik yaşının kademeli olarak 65’e yükseltilmesi benimsendi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1099588109958811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hayali emeklilik.. - Burak1978

  Bu ülke de kalp krizi beyin kanaması tansiyon derken 60 yaşı bile göremez olduk.Pes hükümet ne işçisine,ne çalışanına,ne emeklisine yaşam sağlayamıyor.Susacak tabi çünkü konuşmaya yüz yok...

  "bakanlar"a - kenanozturk

  Bunlar kime neye nasıl bakıyor belli. Özellikle bakanlar sıcak bakıyormnuş! Hangisi iş koşulları yüzünden yıpranıyor, hangisi üç kuruşluk emekli maaşıyla yaşamak zorunda kalacak! Tabi ki sıcak bakarlar, cehennemi bakışlar bunlar!

  Allah bildiği gibi yapsın! - bhrburçin

  Ülkemize gelen turistlerin %60 ı 50 yaşın üzerinde.Avrupa insanı eşini alıp ülke ülke gezerken;bizim emeklimiz eşiyle köyüne bile gidemiyor.Maaşıyla evine bir kilo et götüremeyen emeklimiz;nerede boş bank bulursa oraya oturup bir türlü denkleşmeyen hesaplarını düşünüyor kara kara.İktidar yeri geldiğinde kaçıncı yüzyıldayız söylemiyle yeri göğü inletiyor;ama zaten 65 yaşına kadar çalışıp çabalamış olan insanın kalan ömrünü geçirecek olan üç kuruş parayı sömürmek,bu yüzyıla yakışır bir davranış mı orasını da yoruma açık bırakıyorum!İster 20 yaşa insin ister 100 e çıksın,emeklinin daima eli boş aklı hep geçim derdinde,durum değişmez!

  kaldirin gitsin - ronaldor9

  zaten 2035 te 65 yasinda insanlar emekli olacak oda yasayabilirlerse en iyi cozum emeklililigi kaldirin olsun bitsin kamu nun binlerce araclari senede milyonlarca benzin yedek parca giderde kimsenin aklina nedense gelmez emeklilere uc kurus verirler onlar gozune gelir.

  ... - buiştebiterslikvar

  eğitim bir, sosyal sigorta iki... bir ülkenin eğitim ve sosyal haklar konusunda hiç mi bir politikası olmaz? amaç sadece küçük hesaplarla günü kurtarmak. 65 yaş nedir? yakın zamana kadar mahkemelerde tazminat hsaplarında kullanılan pmf tablosunda ortalama insan ömrü 54 yıldı. kimse emekli olmazsa gençler için yeni istihdam nasıl sağlanacak? 2036 da işsizlik şimdikinin 5 katına çıkar artık. oldu olacak emekliliği tümden kaldırsınlar da ölene kadar çalışalım hepimiz....

  SGK - Kara Bayrak

  Sgk önce gidip bankadan emekli maaşını alanların primlerini versin! Sgk önce gidip emekli maaşları arasındaki uçurumları gidersin! Sgk önce gidip 6 ay önce yaptırılan gelir testinin hala neden sonuçlanmadığını söylesin! Daha sayayım mı?

  Yaa..çok iyi olur. - citizen

  Oh...Gayet münasip olur...60 yaşına kadar çalıştırıp posasını çıkartın sonra da eline bugünk parayla 700-800 tutuşturun maaş diye. Öte tarafta mecli sıralarına çoğu uyuyarak vakit geçirenleri iki senede emeki edip elerine de zerresini haketmedikleri ultra-mega-süper ölçülerde emekli maaşı verin. İşte bunun için sevilmiyor, her beyanınızla tepki topluyorsunuz. Yalnız SGK değil tabi. Hepiniz...