Emeklinin iadesi TL olabilecek

Emeklilerin, 2005 yılında yaptıkları harcamalara ilişkin YTL ve TL cinsinden iki ayrı vergi iade bildirimi hazırlayabilecekleri açıklandı.

ANKARA - Emeklilerin, 2005 yılında yaptıkları harcamalara ilişkin YTL ve TL cinsinden iki ayrı vergi iade bildirimi hazırlayabilecekleri açıklandı. Ücretlilerin ise harcamalarının tümünü YTL cinsinden hesaplayarak, tek bildirimde toplayacakları belirtildi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı Emeklilere Vergi İadesi Sirküleri'nde, TL'nin bu yıl sonuna kadar YTL ile birlikte tedavülde bulunacağına işaret edilerek, 2 Mayıs 2005 tarihine kadar TL cinsinden de fiş kesilebildiği hatırlatıldı. Emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanların isterlerse TL ve YTL olarak düzenlenmiş belgeler için iki ayrı vergi iade bildirimi hazırlayabilecekleri belirtilen sirkülerde, YTL hesaplaması yapılarak tek bildirimin verilebileceği ifade edildi.
Emekliler vergi iade bildirimlerini, ocak sonuna kadar teslim edecekler. Emeklilerin TL cinsinden sunduğu bildirimdeki vergi iade tutarları, YTL'ye çevrilecek.