Emeklinin 'yüzde 1' ile kaybı 1 milyar YTL

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, hükümetin emekli, dul ve yetimleri rakam oyunlarıyla yanılttığını savunarak, "Hükümet oyun içinde oyun oynamak suretiyle...

ANKARA - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, hükümetin emekli, dul ve yetimleri rakam oyunlarıyla yanılttığını savunarak, "Hükümet oyun içinde oyun oynamak suretiyle 7 milyon 200 bin emeklinin yaklaşık 1 milyar YTL'sini gasp etmiştir" dedi.
Akay, maaş, ücret ve aylıklara yapılan zamların, üç yıllık ekonomik büyümenin çok gerisinde kaldığını belirterek, "Üç yılın sonunda memurun, işçinin, emeklinin, dul ve yetimin cebine para koymak bir yana, cebindeki parayı da tırtıklamaya çalıştığı görülmektedir" diye konuştu. Akay, hükümetin 2006 yılında emeklilerin vergi iadesi uygulamasının kaldırılmasına yönelik bir tasarıyı TBMM'ye sevk ettiğini ve bu tasarıyla emeklilere yıl içinde yüzde 5 olarak ödenen vergi iadelerinin önce yüzde 4'e indirildiğini, ardından da vergi iadesine esas olacak matrahın, 2005 yılı aralık ayı maaşı olarak tespit edildiğini anımsattı. BASK Başkanı Akay, şöyle konuştu: "Böylece emekliye ikinci bir kazık atılmıştır. Bu uygulamanın adı emekli, dul ve yetimleri aldatmaktır."
Ek ödeme hatırlatması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ulusa Sesleniş konuşmasında, '1 Ocak 2006 itibarıyla emeklilerin aldıkları aylıklarına yüzde 4 oranında ek ödeme yapılacağı ve bu suretle vergi iadesi kaybının karşılanacağı' yönündeki açıklamalarını anımsatan Akay, şunları söyledi: "Oysaki hazırlanan tasarıda 'Bir önceki yıl almakta oldukları aylıklarının yüzde 4'ü ödenir' deniliyor. Emekli kime inanacağını şaşırdı."
Akay'ın verdiği bilgiye göre, vergi iadesindeki söz konusu düzenleme dolayısıyla en düşük SSK emeklisi yıllık 66.24 YTL, en düşük Bağ-Kur emeklisi 48.93 YTL ve en düşük dereceli memur emeklisi ise 82.33 YTL kayba uğrayacak. Buna göre, birinci derecenin 4'üncü kademesinden emekli bir öğretmenin yıllık kaybı 114.86 YTL, aynı derece ve kademedeki bir mühendis veya doktorun kaybı 144.83 YTL. Emekli bir genel müdür veya valinin kaybı 323.13 YTL olacak.
BASK Genel Başkanı Resul Akay, 7 milyon 200 bini bulan memur, işçi ve Bağ-Kur emeklisi dikkate alındığında, ortalama kaybın 120 YTL civarında, toplamda ise 864 milyon YTL düzeyinde olacağını ifade etti.