Emekliye emlak vergisi sürprizi

Yerel yönetimlerin emlak vergisi gelirini artırmak için bina, arsa ve arazi vergilerinde yüzde 50 ile yüzde 100 arasında zam yapma kararı alan hükümet, şimdi de muafiyetleri daraltıyor.

ANKARA - Yerel yönetimlerin emlak vergisi gelirini artırmak için bina, arsa ve arazi vergilerinde yüzde 50 ile yüzde 100 arasında zam yapma kararı alan hükümet, şimdi de muafiyetleri daraltıyor. Tek konutu bulunan emeklilere sağlanan emlak vergisi muafiyeti kaldırılıyor.
TBMM'ye sunulan tasarının gerekçesinde Türkiye'de belediyelerin gelirleri içinde öz gelirlerinin diğer ülkelerin çok altında kaldığına dikkat çekilirken, yeni düzenlemelerle bir yandan hükümetten aktarılacak verginin yüzde 20 artırılacağı, diğer yandan yerel yönetimlerin gelir artırıcı önlem alacağı ifade edildi. Yol, park, metro gibi altyapı hizmetleri nedeniyle mülk değerinde yaşanan artışlar ilk vergi ödeme döneminde bina değerine yansıyacak. Bir evi olan emekliye emlak vergisi muafiyeti de kalkıyor. Tasarıyla turizm işletme belgesi olan tesislerin emlak vergisi muafiyeti beş yıl süreyle ve yüzde 50 ile sınırlandırılacak. Mesken olan yeni binalarda vergi değerinin dörtte biri için sağlanan beş yıllık muafiyet de kaldırılacak. Belediyeler, yol, su, kanalizasyon gibi hizmetler dışındaki her hizmet için ücret talep edebilecek.